Нетаняху разпуска военния си кабинет. Как ще се отрази това на усилията за прекратяване на огъня?

0
21
Премиер Бенямин Нетаняху
Премиер Бенямин Нетаняху. Снимка: Benjamin Netanyahu - בנימין נתניהו, Facebook

Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху разпусна военния си кабинет в понеделник – ход, който затвърждава влиянието му върху войната между Израел и „Хамас“ и вероятно намалява шансовете за скорошно прекратяване на огъня в ивицата Газа, съобщава „Асошиейтед прес“.

Нетаняху обяви стъпката дни, след като главният му политически съперник Бени Ганц се оттегли от тричленния военен кабинет. Ганц, пенсиониран генерал и член на парламента, беше широко смятан за по-умерен глас.

Основните военни политики сега ще бъдат одобрявани единствено от Кабинета по сигурността на Нетаняху – по-голям орган, в който преобладават твърдолинейните привърженици, които се противопоставят на подкрепяното от САЩ предложение за прекратяване на огъня и искат да продължат войната.

Очаква се Нетаняху да се консултира за някои решения с близки съюзници на ad hoc срещи, заяви израелски служител, който говори при условие за анонимност, тъй като не е упълномощен да информира медиите. Тези срещи при закрити врати биха могли да притъпят част от влиянието на твърдолинейните партии. Самият Нетаняху обаче не проявява особен ентусиазъм към плана за прекратяване на огъня и зависимостта му от пълния състав на кабинета по сигурността може да му даде основание да отложи вземането на решение.

Ето основната информация за военния кабинет и какво означава разпускането му за перспективите за прекратяване на огъня:

Защо Ганц се присъедини към военния кабинет, а след това го напусна?

Военният кабинет беше сформиран след атаката на „Хамас“ срещу Израел на 7 октомври, когато Ганц, лидер на опозиционна партия, се присъедини към Нетаняху и министъра на отбраната Йоав Галант в знак на единство. По онова време Ганц поиска малък орган за вземане на решения да ръководи войната в опит да отстрани крайно десните членове на правителството на Нетаняху. Но Ганц напусна кабинета по-рано този месец след месеци на нарастващо напрежение относно стратегията на Израел в Газа. Той заяви, че му е омръзнало от липсата на напредък при връщането на десетките израелски заложници, държани от „Хамас“. Той обвини Нетаняху, че удължава войната, за да избегне нови избори и съдебен процес за корупция. Той призова Нетаняху да одобри план, който – наред с други точки – да спаси пленниците и да сложи край на управлението на „Хамас“ в Газа.

Когато Нетаняху не изрази подкрепа за плана, Ганц обяви напускането си. Той заяви, че „съдбоносните стратегически решения“ в кабинета се посрещат „с колебание и отлагане поради политически съображения“.

Как вероятно ще бъде променена военната политика на Израел?

Разпускането на военния кабинет само още повече отдалечава Нетаняху от центристките политици, които са по-отворени към споразумение за прекратяване на огъня с „Хамас“.

Месеците на преговори за прекратяване на огъня не успяха да намерят общ език между „Хамас“ и израелските лидери. Както Израел, така и „Хамас“ не са склонни да одобрят изцяло подкрепяния от САЩ план, който би върнал заложниците, би разчистил пътя за прекратяване на войната и би започнал усилия за възстановяване на унищожената територия.

Сега Нетаняху ще разчита на членовете на своя кабинет по сигурността, някои от които се противопоставят на споразуменията за прекратяване на огъня и са изразили подкрепа за повторна окупация на Газа.

След напускането на Ганц ултранационалистическият министър на националната сигурност на Израел Итамар Бен-Гвир поиска да бъде включен в обновения военен кабинет. Стъпката от понеделник може да помогне да се държи Бен-Гвир на разстояние, но не може да го отстрани напълно. Този ход също така дава възможност на Нетаняху да проточи войната, за да остане на власт. Критиците на Нетаняху го обвиняват, че се бави, защото краят на войната би означавал разследване на провалите на правителството на 7 октомври и би повишил вероятността за нови избори, когато популярността на премиера е ниска. Ето какво смята по темата Гидеон Рахат, ръководител на катедрата по политически науки в Еврейския университет в Йерусалим и старши научен сътрудник в Израелския демократичен институт, мозъчен тръст в Йерусалим:

„Това означава, че той ще взема всички решения сам или с хора, на които има доверие и които не го предизвикват. А неговият интерес е да води война с бавно изтощаване.“

ДФЗ обяви: Изготвени са 1536 договора за над 326 млн. лева по НПВУ

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments