Над 1 милиард Андроид устройства са уязвими за хакерски атаки, тъй като вече не са обект на обновления за сигурност, коментира великобританското списание “Which? в рубриката си “Watchdog”.
Поради тази уязвимост, потребители от цял свят са изложени на рискове от кражба на лични данни, изнудвания и други злонамерени действия. Потребителите с Андроид устройства, произведени до 2012, попадат в най-критичната група.
“Which?” коментира, че отговорът на Гугъл, далеч не е успокояващ. Същевременно технологичният гигант не отговори на молбата за коментар от страна на “BBC”.
Съгласно данни, публикувани от Гугъл, около 42,1% от Андроид потребителите в световен мащаб използват 6.0 версия на операционната система или по-ниска. От друга страна бюлетинът за сигурност на Андроид сочи, че през 2019 е нямало обновления на сигурността за устройства под версия 7.0.
Обработвайки въпросните данни, “Which?” заключава, че два на пет Андроид потребителя в световен мащаб попадат извън обсега на обновленията за сигурност.
След това медията тества сигурността пет смарт телефона – Motorola X, Samsung Galaxy A5, Sony Xperia Z2, LG/Google Nexus 5 и Samsung Galaxy S6. “Which?” възложи на антивирусната компания “AV Comparatives” да зарази устройствата със злонамерен софтуер. Съответната компанията успява с всяко устройство, като при някои дори успя да постигне множество пробиви.
Медията твърди, че е споделила откритията си с Гугъл, но технологичната компанията “далеч не е съумяла да ги убеди, че планира каквито и да е действия за подобряването на защитата на старите версии на Андроид.”
“Which?” счита, че Гугъл, както и други компании, следва да осигурят повече прозрачност около темата със сигурността на устройствата, както и да упоменават колко дълго възнамеряват да осигуряват поддръжка на сигурността.
Същевременно медията коментира, че мобилната индустрия следва да компенсира вакума, който се образува след отпадането на обновленията за сигурност при по-старите устройства.
Редакторът на “Which?” Кейт Беван отбеляза:
“Изключително тревожно е, че скъпи Андроид устройства имат толкова кратка поддръжка, излагайки милиони потребители на сериозни рискове.”
“Гугъл, както и производителите на смарт устройства трябва да са много по-прозрачни относно сигурността на устройствата, ясно информирайки потребителите колко дълго могат да очакват актуализирана сигурност.”
Как да проверите дали устройството Ви е уязвимо и какво можете да направите:
- В случай че устройството Ви е над две годишно, проверете дали може да се обнови до по-нова версия на операционната система. Ако използвате по-ранна версия на Андроид от 7.0 “Nougat”, влезте в Настройки>Системни>Разширени Системни Обновления
- В случай че не можете да обновите устройството, то значи е уязвимо на хакерски атаки, особено ако използва Андроид 4.0 или по-стара версия. В такива случай бъдете изключително внимателни, когато сваляте приложения извън Google Play магазина.
- Също така бъдете мнителни за SMS и MMS съобщения от непознати подаватели
- Направете резервно копие на устройството, като го съхранявайте поне на две места (на твърд диск на компютър и в облачна услуга)
- Инсталирайте мобилната антивирусна програма, но имайте предвид, че изборът за стари устройства е силно ограничен.
Превод: Ивайло Йотов