100 години от рождението на знаменитата българска режисьорка

0
235
Юлия Огнянова
Юлия Огнянова. Снимка: Община Бургас

100-годишнината от рождението на знаменитата режисьорка Юлия Огнянова ще бъде отбелязана в Бургас, съобщиха от Общината. Инициативата се организира от Държавен куклен театър–Бургас, Издателска къща „Знаци” с партньорството на Община Бургас. Проявата ще очаква своята публика на 21 февруари от 18:00 часа в залата на Държавен куклен театър–Бургас.

Събитието „Уроците на Юлия Огнянова-Академия за достойнство” включва среща – разговор с нейните студенти – актрисата Нина Димитрова, директорът на Бургаския куклен театър Христина Арсенова и режисьорът Петър Тодоров, дигитална изложба, представяне на преподавателската и творческа дейност на Юлия Огнянова в книгите на Румяна Емануилиду, документален филм и спектакъл.

По време на вечерта ще бъде представена творческата и преподавателска дейност на Юлия Огнянова през книгите на Румяна Емануилиду. Сред тях са „Уроците на Юлия Огнянова“, „Юлия и клоуните“, както и „Завещаното от Юлия Огнянова“. Дигитална изложба ще покаже снимки на Юлия Огнянова с нейни ученици, архиви от постановки и лични кадри.

Програмата включва и прожекцията на документален филм, част от поредицата „Лицата на Бургас“, в който са включени архивни кадри, заснети от актьора Георги Русев по сценарий на Румяна Емануилиду.

Представлението „Филифьонката“ с режисьор Петър Тодоров, получил през 2019 г. награда „Икар“ на Съюза на артистите в България за най-добър спектакъл, ще зарадва гостите в залата от 19:00 часа. Билети за постановката ще се продават на касата на театъра.

През 1957 години Юлия Огнянова постъпва на работа в ДТ „Адриана Будевска” като драматург, но много скоро е провокирана от колегата ѝ Леон Даниел да се пробва като режисьор. Представлението „Майка кураж” е първата постановка по пиесата на Бертолт Брехт, поставена в България. Успехът е голям и привлича публика както от цялата страна, така и от Германия. До името на Юлия Огнянова на афиша има още три имена – Вили Цанков, Леон Даниел и Методи Андонов. Съвместната им работа в театъра се отразява на цялата общественост в града. Юлия е един от малкото режисьори през този период, които правят представления по литературни текстове, статии, музика, поезия. Методологията ѝ е описана от самата нея в книгата „Завещаното“. Различието, което е провокирала в учениците си, е причината за добрия театър в България от последните двадесет години.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments