За да победим коронавируса подобно на Ада Занусо, 103-годишната италианка призовава за кураж и вяра – качества, които неотлъчно са й помогнали през столетния й живот, пише „AP“.
В Италия, както и в съседна Франция, има най-много от цяла Европа от така наречените “супер възрастни” хора, които са на възраст над 100 години. Като нацията с най-висока смъртност от COVID-19 в света Италия се обръща към “супер възрастните” оцелели за така нужното вдъхновение, за да продължи битката с пандемията.
“Добре съм, добре съм”, коментира Занусо в четвъртък по време на видеоразговор с новинарската агенция “Associated Press” от дома за възрастни хора „Мария Грация“ в Лесона, градче в северния регион Пиемонт. “Гледам телевизия и чета вестници”, добавя още старицата.
Занусо носи защитна маска, както и семейният й лекар Карла Фурно Марчезе, която се грижи за жената 35 години и също носи защитни очила и хирургическа маска.
Относно заболяването си Занусо е скромна: “Имах малко температура”.
По думи на лекуващия й лекар старицата е била на легло в продължение на седмица.
“Поддържахме я хидратирана, защото не се хранеше, като в даден момент си помислихме, че ще я изпуснем, защото бе постоянно отпаднала и неконтактна”, обяснява Фурно Марчезе.
“Един ден тя просто отвори очи отново и продължи с ежедневието си все едно нищо не се е случило”, разправя още Марчезе. Лекарят се сеща за момента, когато възрастната жена се изправя в леглото и успява да се изправи на крака.
Ada Zanusso fought against the deadly infection at her care home in Biella, northern Italy.https://t.co/PYCweJZ0N7
— Metro (@MetroUK) April 6, 2020
Какво й е помогнало да се справи с тежкото респираторно заболяване?
“Кураж, сила и вяра”, обяснява Занусо. При нея е проработило и столетницата съветва всички, които са се разболели “да си дадат нужната вяра и кураж”.
COVID-19 води до леки или умерени симптоми, като повечето хора, заболели от коронавирус, се възстановяват напълно. Но възрастните хора и тези със съпътстващи заболявания са изправени пред животозастрашаващи рискове.
До момента вирусът е коствал живота на 18 000 души в Италия, както и на 88 000 души от цял свят. По данни на Световната Здравна Организация 95% от починалите са били на възраст над 60 години.
Занусо няма посетители в старческия дом, където се намира временно, тъй като всички свиждания са забранени по време на обявената в Италия петседмична карантина, която цели ограничаване разпространението на заразата, подложила на изключителен стрес здравната система в страната,.
Занусо бе попитана от лекуващия си лекар какво смята да прави, когато отпадне карантината.
“Иска ми се да си направя една приятна разходка”, отговори тя. А относно трите й правнука, старицата отговори, че “иска да ги гледа как играят навън”.
Кривата на смъртността, нивата на хоспитализация и броят на заразените започва да се изравнява в Италия. Очаква се през идните дни министър-председателят на страната да обяви докога се очаква да продължи карантината, както и дали някои от ограничителните мерки ще бъдат смекчени.
Засега Занусо остава изолирана от другите възрастни хора, настанени в дома, като се очаква скоро да бъде тествана за коронавируса, с което да се потвърди окончателното й възстановяване от заболяването.
Занусо е израснала в Тревизо в североизточния регион на Венето, където е работила дълги години в текстилната индустрия. Тя ще навърши 104 години на 16 август и има четири деца, три от които са живи, както и четири внука и три правнука.
“Тя е стара, но здрава и няма хронични заболявания”, коментира лекарят й.
По-рано тази седмица миланският ежедневник “Corriere della Sera” посвети цяла страница на “супер възрастни” пациенти, оцелели от респираторното заболяване, наричайки статията “Възстановяване на 100 години”. Вдъхновяващите герои от страниците на вестника са в пълен противовес на огромния брой новини за смъртни случаи из старческите домове на Италия.
Повечето от починалите пациенти в старческите домове не са тествани за COVID-19, така че не се броят към черната статистика на Италия, която продължава да е най-тежката в света.
Медицинският персонал “премина през много тежък период”, коментира Фурно Марчезе, лекарят на старицата. “Бе шокираща за всички криза с изключително много заболели и да сме свидетели на позитивни развръзки е изключително мотивиращо. Като това важи за всички здравни работници, които рискуваха всичко и се бориха неуморно, за да ограничат заразата.”
Извън старческия дом с нестопанска цел Мария Грация, италианският флаг се вее наполовина вдигнат в памет на починалите от вируса.
Превод: Ивайло Йотов