111 години от създаването си отбеляза днес Военната академия „Г. С. Раковски“, съобщиха от военното министерство. В церемонията участваха заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, офицери, военни аташета, преподаватели, обучаеми и гости.
„Военната академия вече 111 години подготвя висококвалифицирани кадри за въоръжените ни сили, както и категорично реализира една от целите в политиката на Министерството на отбраната, свързани с военното образование – да бъде адаптирано към съвременните реалности и потребности. Военната академия е емблема за академично обучение в областта на сигурността и отбраната, а нарастващият интерес и броят студенти, сред които и много чуждестранни, са достатъчно показателни за успеха на работата ви“, заявява в поздравлението си министърът на отбраната Димитър Стоянов.
„Историята, традициите, опитът са огромна част от капитала на Военната академия „Г. С. Раковски“. Но академията успя и много бързо да модернизира своите програми, а преподавателите са изключително адаптивни по отношение на изискванията на НАТО и Европейския съюз“, каза в приветствието си заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска. Тя благодари на Военната академия за активното й подпомагане на дейността на Министерството на отбраната и специално отбеляза ролята й в провеждането на учението на НАТО за управление на кризи CMX 2023. В заключение заместник-министърът изрази надежда все повече да се използва огромният потенциал на академията по отношение на анализи, стратегии и доктрини, както и тя да стане атрактивен образователен център и за военнослужещи от страните-членки на НАТО.
„Вече 111 години Военна академия „Георги Стойков Раковски“ е ключова институция за военно образование и наука. Тя е най-важното място в национален мащаб за изграждането на командири за оперативното и стратегическото ниво за управление във Въоръжените сили. Тройното повторение на цифрите в тази годишнина ни навежда на мисълта за устойчивост и значимост – устойчивост във времето, значимост в делата“, заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов в своето приветствие. Той бе категоричен, че традициите в качеството на образованието, нивото на възпитанието и разбирането за собствен принос към военната наука тук ще се предават от поколение на поколение.
„Разбира се, това ще става в контекста на съвремието – на новостите в теорията и практиката във военното дело, на огромната динамика в развитието на технологиите, на въоръжението и техниката“, подчерта началникът на отбраната.
Адмирал Ефтимов се спря на важните уроци от войните от последните години, които демонстрират голямото значение на съвременните технологии и показват как гъвкавото планиране и инициативата на командирите на оперативно и тактическо ниво имат ключова роля за успеха на военните действия. Той отбеляза и нарастването на изискванията към офицерите, което императивно води и до повишаването на очакванията към академичното военно образование.
„Академията е основен стълб на родното военно образование, гарант на българската държавност. Тя се утвърди като авторитетен български център за формирането на бъдещи военни и граждански лидери в областта на сигурността и отбраната“, заяви в приветствието си и началникът на Военната академия генерал-майор Тодор Дочев.
В рамките на церемонията в корпуса на висшето военно учебно заведение бе открит Център за изследване на екстремизма и тероризма.