0
46
Теодор Тутеков
Теодор Тутеков. Снимка: ШК „Асеневци”

13-годишният Теодор Тутеков ще представя България на Европейското първенство по стандартен шах за деца и младежи в Прага. Това стана възможно, след като той спечели квалификационен турнир и си осигури престижното участие.

Шахматното състезание се проведе в Кранево, където се събраха близо 150 млади шахматисти в различните възрасти. Шестокласникът на ОУ „Иван Вазов” Теодор имаше за конкуренция още 11 момчета във възраст до 14 години. С четири победи и две ремита младата горнооряховска надежда безапелационно спечели първото място, което му осигурява квота за големия форум.

Първенството в чешката столица Прага ще се проведе в дните между 21 август до 1 септември. Теодор, който е състезателят на ШК „Асеневци”, дори този момент има три шампионски титли от републикански първенства по стандартен и ускорен шах, два пъти е бивал втори в своята възраст. В края на миналата година младият талант спечели и елитния турнир „Шахматни надежди”, където се канят само медалисти от държавни първенства.