На 13 ноември светът отбелязва Международния ден на незрящите хора – дата, посветена за повишаване на осведомеността относно предизвикателствата, пред които са изправени хората с увредено зрение, и насърчаване на тяхната интеграция в обществото.
Изборът на тази дата не е случаен. На 13 ноември 1745 г. е роден френският благородник Валентин Аюи, който полага основите на световното обучение на слепите и основава в Париж първия в света интернат за слепи. През 1946 г. ООН обявява този ден за Международен ден на слепите хора в чест на неговия принос.
В България, според данни от 2023 г., едва 5% от слепите хора са заети в трудова дейност, което подчертава необходимостта от по-активни мерки за тяхната професионална реализация и социална интеграция.
Важен символ за незрящите е белият бастун, въведен като отличителен белег и средство за придвижване през 1930 г. от французойката Жили Дербемон и в САЩ от Джордж Бонъм. През 1943 г. военният психолог Ричард Хувър разработва дългия бял бастун, който се използва и до днес.
В България Националното читалище на слепите „Луи Брайл“ в София, основано през 1928 г., играе ключова роля в издаването на художествена литература на брайлово писмо. Библиотеката на читалището разполага с фонд от почти 2000 заглавия и обслужва читатели от цялата страна, като изпраща книгите по пощата.
Отбелязването на Международния ден на незрящите хора е възможност за обществото да се замисли върху предизвикателствата, пред които са изправени хората с увредено зрение, и да предприеме стъпки към тяхната пълноценна интеграция и равноправие.
[…] 13 ноември – Ден на добротата: Поглеждаме към предизвик… […]