Докато учени по целия свят се надпреварват да намерят лечение за коронавирус, сред тях се откроява едно младо момиче, пише “CNN”. 14-годишната Аника Чебролу от Фриско, Тексас, току-що спечели предизвикателството за млади учени 3M 2020 – и награда от 25 000 долара – за откритие, което може да осигури потенциална терапия за Covid-19.
Победителното изобретение на Аника използва метода in-silico за откриване на оловна молекула, която може селективно да се свърже с протеиновия шип на вируса SARS-CoV-2. Пред CNN Аника сподели:
“През последните два дни видях, че има много медийна реклама за моя проект, тъй като той включва вируса SARS-CoV-2 и отразява колективните ни надежди да сложим край на тази пандемия, тъй като аз, както всички останали, искам много скоро да се върнем към нормалния си живот.”
Досега коронавирусът е убил над 1,1 милиона души в световен мащаб, откакто Китай докладва за първия си случай на Световната здравна организация (СЗО) през декември. Според данни на Университетския център на „Джонс Хопкинс“ за системни науки и инженерство в САЩ има над 219 000 смъртни случая.
Аника, която е индийска американка, представя своя проект, когато е в 8-ми клас, но не при всички случаи е щяла да се фокусира върху намирането на лек за COVID-19. Първоначално нейната цел била да използва in-silico методика за идентифициране на оловно съединение, което може да се свърже с протеин на грипния вирус. През изданието Аника каза:
“След като прекарах толкова много време в проучване на пандемии, вируси и откриване на медикаменти за лечение, беше лудост да си мисля, че всъщност преживявам нещо подобно.”
“Поради огромната тежест на пандемията от COVID-19 и драстичното въздействие, което тя оказа върху света за толкова кратко време, аз, с помощта на моя наставник, промених направленията, за да се насоча към вируса SARS-CoV-2.”
Аника сподели, че се е вдъхновила да открие потенциални лекове за вируси, след като е научила за пандемията от грип от 1918 г. и е разбрала колко души умират всяка година в САЩ въпреки ежегодните ваксинации и противогрипните лекарства на пазара. Д-р Синди Мос, съдия в 3M Young Scientist Challenge, каза пред CNN:
“Аника има любознателен ум и използва любопитството си, за да задава въпроси относно ваксината за Covid-19.”
“Нейната работа беше изчерпателна и разгледа многобройни бази данни. Тя също така разбра виждането за иновационния процес, а същевременно е и майсторски комуникатор. Нейната готовност да използва времето и таланта си, за да направи света по-добър, дава на всички ни надежда.”
Аника каза, че спечелването на наградата и титлата на топ млад учен е чест, но работата ѝ не е завършена. Следващата цел, споделя тя, е да работи заедно с учени и изследователи, които се борят за “контрол на заболеваемостта и смъртността” на пандемията, като развиват нейните открития в действително лекарство за вируса. Тя каза:
“Усилията ми да намеря оловно съединение, което да се свърже с протеина на шипа на вируса SARS-CoV-2 това лято, може да изглеждат като капка в морето, но все пак допринасят за всички тези усилия. Как ще развия тази молекула по-нататък с помощта на вирусолози и специалисти по разработване на лекарства, ще определи успеха на тези усилия.”
Разбира се, Аника намира време и да бъде нормална 14-годишна тийнейджърка. Когато не е в лаборатория или не работи за целта си да стане лекар или изследовател, Аника се обучава на индийския класически танц, наречен Bharatanatyam, който практикува от осем години.