15 000 служители от цяла Европа излязоха на шествие пред институциите на Европейския съюз /ЕС/ в Брюксел. Целта – да изпратят послание към лидерите, че не бива страните да се връщат към строгите бюджетни икономии.
В демонстрацията „Заедно срещу икономиите“, организирана от Европейската конфедерация на профсъюзите /ЕКП/, се включиха членове на синдикати от 30 страни. В нея участва и президентът на КНСБ Пламен Димитров, както и представители на конфедерацията.
Недоволството се проведе в навечерието на срещата на европейските правителствени ръководители, опитващи се да постигнат консенсус по спорната реформа на правилата за икономическо управление на ЕС. Според проектопредложението на Европейската комисия /ЕК/ държавите членки с дефицит над 3% от БВП ще трябва да намаляват бюджетния си дефицит с минимум 0,5% от БВП всяка година.
„Ние алармираме за последиците от това решение. Решението за правилата за икономическо управление не е нещо, което е само за технократски експерти или само за министри. Това, което се решава, е самото бъдеще на Европейския съюз. Това, което се решава, е дали ще има достатъчно инвестиции за нашите работни места и за екологичния преход. Решава се дали ще има достатъчно болници, училища и домове. Нуждаем се от стабилност, а това означава да се уверим, че клаузата за дерогация ще остане в сила през следващите шест месеца до една година, за да се даде достатъчно време за провеждане на подходящи дискусии. Трябва да сме сигурни, че няма да се върнат много лошите стари правила, които бяха установени преди Ковида. Търсим радикално преосмисляне, за да сме сигурни, че държавите членки могат да инвестират, да подкрепят обществените услуги и да се уверят, че всички работещи хора вярват, че Европа има бъдеще, а не бъдеще, основано на предписани от ЕС строги икономии“, заяви генералният секретар на ЕКП Естер Линч.