Десетки бежанци от Рохингия са изчезнали, като има 15 потвърдени смъртни случая, след като лодка се е обърнала във водите на Бенгалския залив, съобщава „Reuters“.
Инцидентът е станал в опита плавателния съд, в който е имало около 130 бежанци, да стигне до Малайзия, информира информационната агенция, позовавайки се на служител на бреговата охрана на Бангладеш.
Спасителите са успели да спасят 73 души от лодката, която била пълна с отпътувала рано във вторник. Бежанците се качили близо до курортния град Кокс Базар в Бангладеш, заяви служителят Хамидул Ислям.
“Това беше нечовешко”, каза той. “Лодката превозваше около 130 души, докато капацитетът ѝ беше 50.”
Някои от оцелелите споделиха, че втора лодка, превозваща същия брой пътници, е тръгнала по същото време, потвърди Ислям. Бреговата охрана обаче досега не е открила другия плавателен съд.
Два военноморски кораба на Бангладеш и два кораба на бреговата охрана участваха в съвместни спасителни операции близо до остров “Сейнт Мартин” в югоизточната част на Бангладеш. Сред спасените са 46 жени, 24 мъже и три деца. Има жени и деца сред загиналите бежанци, потвърди Ислям.
През 2017 г. репресия от военните на Мианмар накара над 730 000 мюсюлмани от Рохингия да избягат в съседен Бангладеш. Будисткото мнозинство в Мианмар отрече обвиненията на САЩ, че военните водят кампания срещу Рохингия с намерение за осъществяване на геноцид.
През ноември бреговата охрана на Бангладеш спаси 122 мюсюлмански рохингски бежанци Бенгалския залив, когато кораб, с който десетки бежанци пътуваха към Малайзия, започна да потъва поради технически проблем.
Малайзия е приютила повече от 100 000 бежанци от Рохингия, като първото място държи Бангладеш. Примамвани от трафикантите, много хора се втурват в опасното пътуване до Малайзия и стават пътници на пренаселените лодки в периода от ноември до март, когато условията в морето обикновено са подходящи. Други се опитват да си проправят път до Малайзия, като плащат на хора за фалшиви документи за пътуване.
Властите в Бангладеш миналата година попречиха на над 600 рохинги, включително много млади момичета, да извършват опасни морски пътешествия, най-вече до Малайзия. Миналата година най-малко седем заподозрени трафиканти на хора, включително двама бежанци от Рохингия, бяха убити в сблъсъци с полицията в Кокс Базар.
“Продължаваме с намерението си да предотвратим трафика на хора”, каза Икбал Хосеин, надзирател към полицията в морския град.
Превод: Диана Тодорова