Днес спасители издирваха тела и оцелели сред развалините на сгради, срутили се при земетресение, което уби най-малко 162 души на главния остров Ява в Индонезия и рани стотици други, изпращайки голяма част от тях в болници, съобщава „Асошиейтед прес“.
Багери, камиони и друго тежко оборудване, изпратено през нощта, достигнаха най-тежко засегнатия град Чанджур, южно от Джакарта. Градът, в най-гъсто населената провинция Западна Ява в страната, беше близо до епицентъра на труса с магнитуд 5,6 в понеделник следобед, който накара ужасените жители да бягат по улиците, някои покрити с кръв и отломки.
Една жена сподели пред „Асошиейтед прес“, че когато земетресението е ударило дома ѝ в Сианжур, сградата е започна „да се тресе, сякаш танцува“. Жената, назовала себе си само с едно име – Партинем, разказва, взирайки се над купчината бетон и дървени отломки:
„Плачех и веднага сграбчих съпруга и децата си. Ако не ги бях извадила, ние може би също щяхме да сме жертви.“
В допълнение към убитите, властите съобщиха, че повече от 300 души са сериозно ранени и най-малко 600 други са претърпели леки наранявания. Засега не е ясно колко човека са в неизвестност. В село Сиджедил, северозападно от Чанджур, земетресението предизвика свлачище, което блокира улици и затрупа няколко къщи, а има съобщения, че 25 души се намират все още под отломките. Това издаде Анри Алфианди, началник на Националната агенция за търсене и спасяване. Той коментира още:
„Максимизираме операциите в няколко точки, където се подозира, че все още има жертви. Нашият екип също се опитва да достигне до отдалечени райони. За нас всички жертви са приоритет, нашата цел е да ги намерим и да спасим животи, като ги евакуираме възможно най-скоро и получим медицинска помощ.“
Тъй като болниците вече са препълнени, пациентите лежат на носилки и легла в палатки, поставени отвън, с интравенозни абокати в ръцете си, докато чакат по-нататъшно лечение.
„Много от загиналите са ученици от държавни училища, които тъкмо са били приключили часовете си за деня и са вземали допълнителни уроци в ислямските училища, когато сградите са се срутили“, разказа губернаторът на Западна Ява Ридуан Камил.
Първоначалните опити за спасяване бяха възпрепятствани от повредени пътища и мостове и прекъсвания на тока, както и липса на тежко оборудване, което да помогне за преместването на тежките бетонни отломки. До вторник захранването и телефонните комуникации започнаха да се подобряват.
Операциите бяха съсредоточени върху около дузина места в Чанджур, където хората все още се смятат за хванати в капан, смята Ендра Атмавиджаджа, говорител на благоустройството и жилищното строителство.
„Състезаваме се с времето, за да спасяваме хора“, изтъкна Атмавиджаджа, добавяйки, че седем багера и 10 големи камиона са изпратени от съседните градове Бандунг и Богор, за да продължат да разчистват дървета и почва, които са блокирали пътищата.
Товарни камиони, превозващи храна, палатки, одеяла и други доставки от Джакарта, пристигнаха рано във вторник във временни убежища. Все пак хиляди прекараха нощта на открито, страхувайки се от вторични трусове. Дуи Сармади, който работи за ислямска образователна фондация в съседен квартал, споделя:
„Сградите бяха напълно изравнени със земята…“
Президентът Джоко Видодо посети Чанджур във вторник, за да увери хората в реакцията на правителството за достигане на нуждаещите се. След като посети оцелелите в приюти на футболно игрище, той заяви:
„От свое име и от името на правителството, бих искал да изразя дълбоките си съболезнования на жертвите и техните семейства при това земетресение в Чанжур.“
Той обеща да възстанови инфраструктурата, включително главния мост, свързващ Чанджур с други градове, и да предостави правителствена помощ до 50 милиона рупии (3180 долара) на всеки жител, чиято къща е била повредена.
Приблизително 175 000 души живеят в Чанджур, част от планински район със същото име с повече от 2,5 милиона души. Известни със своето благочестие, хората от Чанджур живеят предимно в градове с едно- и двуетажни сгради и в по-малки домове в околностите.
Камил твърди, че повече от 13 000 души, чиито домове са били сериозно повредени, са били отведени в евакуационни центрове. Пред регионалната болница Чанджур стотици чакаха лечение. Сармади разказа:
„Работех в офис сградата си. Сградата не е пострадала, но тъй като трусът е бил много силен, много неща са паднали. Кракът ми беше ударен от тежък предмет.“
Той чака близо до палатка пред болницата, след като някои препълнени клиники не са смогнали да го прегледат. Много хора идваха в по-лошо състояние. Мъжът споделя:
„Наистина се надявам скоро да стигнат и до мен.“
Хасан, строителен работник, който, подобно на много индонезийци, използва едно име, за да се представи, също е един от оцелелите, които бяха откарани в болницата.
„Припаднах. Беше много силно”, спомня си той и продължава:
„Видях приятелите ми да бягат, за да избягат от сградата. Но беше твърде късно да се измъкна и бях ударен от стената.“
Трусът е бил на дълбочина 10 километра (6,2 мили). Той също така предизвика паника в по-големия район на Джакарта, на около три часа път с кола, където високите сгради се разлюляха и някои хора бяха евакуирани.
Страната с повече от 270 милиона души население често е обект на земетресения, вулканични изригвания и цунамита поради местоположението си върху дъгата от вулкани и линиите на разлом в Тихоокеанския басейн, известен като „Огнения пръстен“.
През февруари земетресение с магнитуд 6,2 уби най-малко 25 души и рани повече от 460 в провинция Западна Суматра. През януари 2021 г. земетресение с магнитуд 6,2 уби повече от 100 души и рани близо 6500 в провинция Западен Сулавеси. Мощно земетресение и цунами в Индийския океан през 2004 г. убиха 230 000 души в дузина страни, повечето от които в Индонезия.