17-годишният търговски спор за „Airbus“ и „Boeing“ е уреден

0
52
Договаряне
Снимка: Pixabay

САЩ и Европейският съюз се договориха за примирие относно 17-годишния търговски спор, свързан със субсидиите за самолетите на „Boeing“ и „Airbus“. Съгласно споразумението двете страни ще премахнат митата в размер на 11,5 млрд. долара върху различни стоки, включително вино и сирене, за срок от 5 години. Тези тарифи, наложени от двете страни като наказание в дългогодишния ескалиращ спор, бяха премахнати още през март, докато лидерите се опитваха да смекчат напрежението. През март САЩ взеха решение да премахнат митата върху стоките, които се внасят от Обединеното кралство, предава „Reuters“.

По-рано днес американският президент Джо Байдън проведе среща на върха с лидерите на ЕС. По време на дискусиите той се опита да спечели подкрепа да относно твърдата си позиция спрямо Русия и Китай, както и да изглади търговските противоречия, породени от управлението на Тръмп.

 „Мисля, че имаме чудесни възможности да работим в тясно сътрудничество с ЕС, както и с НАТО, което ме кара да се чувствам доста доволен.“, заяви Байдън.

Ръководството на „Airbus“ заяви, че приветства примирието, добавяйки, че споразумението ще даде една добра основа за създаване на равни условия, за които компанията се е застъпила от началото на този спор досега.

Спорът „Boeing“-„Airbus“

Спорът между САЩ и ЕС ескалира в продължение на много години, като двете страни се обвинява взаимно, че несправедливо подкрепят своите водещи производители на самолети. През 2019 г. Световната търговска организация постанови, че ЕС е оказал неправомерно подкрепа на „Airbus“, което е довело до налагането на мита на стойност 7,5 млрд. долара годишно от страна на САЩ. Приблизително една година по-късно, в друг подобен случай, организацията прецени, че ползите от САЩ, свързани със самолетите на „Boeing“ също нарушават търговските разпоредби. В резултат на това ЕС отвърна на удара, налагайки мита на стойност около 4 млрд. долара. върху американски стоки. Оттогава насам и двете страни работят в посока изясняване на обстоятелствата и вината на всеки участник е конфликта.

След като новият президент на САЩ Джо Байдън встъпи в длъжност двете страни заеха много по-умерена позиция относно 17-годишния спор. Държавният лидер успя да се срещне лично с председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен и председателя на ЕС Шарл Мишел, които представляват правителствата на ЕС.

Междувременно американският търговски представител Катрин Тай обсъди спора за въздухоплавателните средства по време на първата си среща със своя колега от ЕС Валдис Домбровскис, която се проведе вчера преди срещата на върха между САЩ и ЕС.

Замразяването на търговските конфликти ще даде на двете страни повече време да се съсредоточат върху по-мащабни бъдещи планове, като например подхода им за действие спрямо китайския държавен икономически модел. Както е известно, от години насам ЕС и САЩ са водещите световни търговски сили, заедно с Китай, като Доналд Тръмп се опита да отстрани ЕС от световната геополитическа сцена. За разлика от него обаче новият президент Байдън вижда ЕС като потенциален съюзник в насърчаването на свободната търговия, както и в борбата с климатичните промени и пандемията от COVID-19.

През декември Обединеното кралство заяви, че ще премахне доброволно своите мита върху американските стоки, наложени като част от спора за самолетите на „Boeing“. В замяна на това САЩ отговориха със същия жест през март. Британските власти заявиха, че се надяват на компромисни преговори, като посочиха премахването на митата като пример за ползите от способността на Обединеното кралство да действа като независима търговска държава след Брекзит.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments