Представители на афганистанското правителство и талибанските бунтовници се събраха в събота за исторически мирни преговори, насочени за прекратяване на две десетилетия война, която уби десетки хиляди бойци и цивилни, информира агенция “Ройтерс”. Ето какво каза пред двете страни време на церемонията по откриването на преговорите в катарската столица Доха държавният секретар на САЩ Майк Помпео:
“Изборът на вашата политическа система е ваш да направите.”
“Преговорите, които трябва да започнат в неделя, ще изискват упорита работа и жертви, но чрез тях е възможен траен мир”, категоричен беше Помпео за 19-годишната война, която смути работата на трима американски президенти.
Ръководителят на мирния съвет на Афганистан Абдула Абдула заяви, че ако двете страни се обединят и “честно работят за мир, текущата мизерия в страната ще приключи”.
Външният министър на домакина Катар шейх Мохамед бин Абдулрахман Ал Тани каза, че дълго воюващите страни “трябва да вземат решителното становище в съответствие с настоящите предизвикателства и да се издигнат над всяка форма на разделение … като постигнат споразумение на базата на победител и не победен”.
Длъжностни лица, дипломати и анализатори казват, че макар факта, че двете страни са на една маса за преговори е постижение, това не означава, че пътят към мира ще бъде лесен. Дебора Лайънс, специалният представител на ООН за Афганистан, каза пред Съвета за сигурност на ООН този месец:
“Преговорите ще трябва да се справят с редица дълбоки въпроси относно вида на желаната от афганистанците държава”.
Церемонията по откриването идва един ден след 19-ата годишнина от атентатите срещу САЩ от 11 септември, които предизвикаха военното участие на страната в Афганистан.
Американските сили се намесиха в Афганистан по заповед на президента Джордж Буш месец след нападенията, за да издирят техния ръководител Осама бин Ладен от Саудитска Арабия, получил убежище от радикалните ислямистки талибански владетели в страната. Първоначално американските сили предлагаха основно въздушна подкрепа на местните врагове на талибаните.
Въпреки че режимът на талибаните беше свален бързо, те се прегрупираха и оттогава започнаха бунт, който се отразява на съседите и на войските на Афганистан от десетки страни, включително силите на НАТО.
Преговорите за сключване на всеобхватно мирно споразумение бяха предвидени в пакта за изтегляне на войски, подписан между САЩ и талибаните през февруари. След месеци закъснение тази седмица беше разрешен спор за искането на талибаните за освобождаването на 5000 затворници.
Преди президентските избори в САЩ през ноември президентът Доналд Тръмп се стреми да покаже напредък в обещанието си да прекрати участието на САЩ и да изтегли повечето от чуждестранните сили, разположени в Афганистан.
Съединените щати са намалили нивата на войските си и се очаква до ноември да имат по-малко от 5000 войници в Афганистан, в сравнение с около 13 000, когато е подписано споразумението между САЩ и талибаните. От 2001 г. насам в Афганистан са убити над 2300 американски войници и около 450 британски войници.
Европейски дипломат в Кабул заяви, че прекратяването на огъня, което талибаните досега са отхвърляли, трябва да оглави програмата на преговорите. Той добави:
“Талибанските лидери ще трябва да спрат бойците да атакуват афганистански сили и цивилни, а насилието продължава да влошава атмосферата и потенциално да дерайлира преговорите”.
Как да включим талибаните, които отхвърлят легитимността на подкрепяното от Запада афганистанско правителство, във всякакво управляващо споразумение и как да защитим правата на жените и малцинствата, пострадали по време на талибанското управление, са големи предизвикателства, категорични са експерти.
Въпреки това много дипломати, жертви на насилие и членове на гражданското общество казват, че преговорите са единственият реалистичен начин за прекратяване на конфликт, който вече е убил повече от 100 000 цивилни и възпрепятства развитието на Афганистан, оставяйки милиони в крайна бедност.
“На бойното поле няма да бъдат намерени решения, ние знаем това”, потвърди още Лайънс.