200-годишнината на „Рибния буквар“ отбелязаха в ПГСС „Царица Йоанна“

Историята на първия български учебник и неговия автор д-р Петър Берон бяха акцент в честването за Деня на народните будители

0
37
Честването
Честването. Снимка: Пресцентър

С акцент върху „Рибния буквар“ и автора му д-р Петър Берон премина днешното тържество за Деня на народните будители в Професионалната гимназия по селско стопанство „Царица Йоанна“ – Пазарджик. Поводът е 200-годишнината от издаването на първия новобългарски учебник, който е и първата българска илюстрована книга, дала началото на съвременното българско гражданско образование. През 2024 година се навършват и 225 години от рождението на д-р Петър Берон (1799-1871 г.)

Водещите на кратката, но вдъхновяваща сценична програма – Михал Илиев от 8.А клас и Даря Панчева от 11.Б клас припомниха ролята на знакови личности от историята на страната ни за националното пробуждане и последвалия разцвет на просветата. С плам те говориха от сцената за Паисий Хилендарски и „История славянобългарска“, за Софроний Врачански и неговото „Възвание към българския народ“, за Неофит Рилски и първата българска граматика, за първите български училища, разкрити от Найден Геров и Васил Априлов, за Добри Войников, основоположник на българския театър.

Публиката с интерес изслуша разказаното от Даря и Михал за д-р Петър Берон, когото мнозина историци и изследователи наричат „бащата на българското образование” и „първия български учен-енциклопедист”, осъзнал една важна истина: „Без просвещението свободата ни е невъзможна!”. Следвал в редица европейски висши училища, той оставя богато наследство от 30 тома научна литература. За революционната промяна в българското просветно дело водеща роля изиграва „Буквар с различни поучения“, станал по-известен като „Рибен буквар“ – детска енциклопедия, даваща познания за българския език, физиката, аритметиката.

Сценичната програма завърши с талантливо изпълнение на дванадесетокласника Димитър Стоянов, който изразително рецитира „На прощаване“ от Христо Ботев.
За празника ученици, участващи в гимназиалните клубове по театър и „Млад журналист“ бяха подготвили богато информационно табло с най-любопитното и най-вдъхновяващото от биографията на д-р Петър Берон и от историята на неговия емблематичен „Рибен буквар“. А Димитър Стоянов от Клуба по театър се представи и със свой самостоятелен проект – афиш за Деня на будителите.

Възпитаниците на Професионалната гимназия по селско стопанство „Царица Йоанна“ бяха поздравени от директора на училището г-жа Иванка Георгиева, заместник-директора инж. Георги Гатев, преподаватели.

Благослав Михайлов: Българската диаспора в САЩ буквално може да обърне резултата от президентските избори!

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments