200 млн. лева повече: Заведенията с рекордни данъци

Секторът отчита увеличени обороти, по-високи осигурителни вноски и намаление на сивата икономика благодарение на намаленото ДДС

2
15
Туризъм, ресторантьорство
Туризъм, ресторантьорство. Снимка: Pixabay

Анализ на сектора на заведенията за хранене и развлечения показва, че след намаляването на ДДС от 20% на 9% приходите в държавната хазна от този бранш са се увеличили значително. Според официални данни, събрани чрез Закона за достъп до обществена информация, през 2019 г. заведенията са платили общо 440 млн. лева под формата на преки и косвени данъци. През 2023 г. тази сума достига 560 млн. лева, а прогнозите за 2024 г. сочат, че ще надхвърли 640 млн. лева.

През 2019 г. сивият сектор в заведенията е съставлявал около 50% от дейността. Към 2024 г. делът му е намалял до 20%, а прогнозите са, че в следващите две години ще се свие до 5-8%. Декларираният оборот в сектора също отчита сериозен ръст:

– 2019 г.: 2,3 млрд. лева
– 2023 г.: 5,3 млрд. лева
– 2024 г. /прогноза/: Над 6 млрд. лева.

Осигурителният доход в сектора се е увеличил значително. През 2019 г. средната осигурителна вноска в заведенията е била 330 лева, докато през 2023 г. тя е достигнала 840 лв., почти догонвайки средния осигурителен праг за страната /960 лева/. Същевременно двучасовите и четиричасовите работни договори, които бяха често срещани, почти са изчезнали. Повечето служители в сектора вече работят на пълен 8-часов работен ден.

Макар инфлацията за периода 2019–2023 г. да е 11%, ръстът на декларираните обороти и внесените данъци значително надхвърля този процент. Това показва, че секторът е увеличил своята прозрачност и принос към държавния бюджет.

Браншовите организации, включително Националният борд по туризъм и Българската асоциация на заведенията, подчертават, че връщането на 20% ДДС ще навреди както на бизнеса, така и на държавните приходи. Те твърдят, че намалената ставка е доказала своята ефективност, като е стимулирала ръст на заплатите, данъчната основа и оборотите.

Секторът на заведенията е доказал, че при правилни данъчни стимули може да постигне значителен ръст на приходите, намаляване на сивата икономика и подобряване на условията за труд. Организациите настояват за запазване на намалената ставка на ДДС, което е практика в повечето държави от ЕС, и подчертават необходимостта от стабилна и предвидима данъчна политика в България.

Антон Златанов: Наистина ли животът на един полицай струва толкова малко?

Абониране
Известие от
guest

2 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] 200 млн. лева повече: Заведенията с рекордни данъци […]

trackback

[…] 200 млн. лева повече: Заведенията с рекордни данъци […]