Днес, 21 ноември, православните християни в България отбелязват Въведение Богородично — празник, който от 1929 г. се чества и като Ден на християнското семейство и на православната християнска младеж.
Според църковното предание, на този ден родителите на тригодишната Мария – светите Йоаким и Анна – я завели в Йерусалимския храм, изпълнявайки обещанието си да я посветят на Бога. Това събитие символизира въвеждането на младия човек в храма и подчертава значимостта на семейството като основа на духовното възпитание.
Традиционно, на Въведение Богородично семействата посещават църква заедно, като този акт напомня на родителите за отговорността им да възпитават децата си в дух на вяра и благочестие. След богослужението, семействата се събират около трапезата, споделяйки постни ястия, тъй като празникът попада в периода на Коледните пости. Обичаят повелява трапезата да остане неприбрана през нощта, с вярата, че Богородица ще посети дома и ще го благослови.
Народните поверия свързват времето на този ден с предсказания за предстоящата година. Ако времето е топло и слънчево, се вярва, че зимата ще бъде люта, а лятото—сухо. Ако вали дъжд или сняг, очаква се снежна зима, дъждовно лято и богата реколта.
Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, този празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното възпитание.
РИМ-Бургас за 21 ноември: Въведение Богородично е сред най-древните празници на Църквата