236 млн. лева се инвестират в десетте изследователски висши училища в България по Националния план за възстановяване и устойчивост. Това съобщи заместник-министърът на образованието и науката Наталия Митева при откриването на първата годишна конференция на проекта SUMMIT на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
В рамките на конференцията ръководителите на 22 научни групи към проекта представят своята работа в различни области: материали за зелена енергия и околна среда, изкуствен интелект, климат, природни бедствия и рискове, квантовата информатика, социални предизвикателства, дигитално образование, дигитализация на малки и средни предприятия и други. В изследванията участват около 300 млади учени. Проектът се финансира с 44 млн. лева по Плана за възстановяване и устойчивост.
„Целта на тези инвестиции е да пилотират нов модел за развитие на изследователските университети в България“, изтъкна Наталия Митева. Тя посочи, че реализирането на дейностите в десетте висши училища и изграждането на мрежа между тях цели да подпомогне реализирането на научния потенциал на районите и на цялата страна и да се стимулира партньорството между научната общност и индустрията.
„Това позволява на бизнеса да има системен достъп до научноизследователския капацитет, а научноизследователската общност да захранва икономическия растеж на България“, посочи заместник-министър Митева.
Тя поздрави изследователските висши училища за инициативността и капацитета, които са показали във времето и за това, че са разработили сложни и тежки за изпълнение проекти, които са важни за развитието на научноизследователската общност в България и за връзката ѝ с бизнеса.
Изследователски висши училища в България са: Софийският университет, Техническият университет в София, медицинските университети в София, Варна, Пловдив и Плевен, Химикотехнологичният и металургичен университет в София, Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“, Тракийският университет в Стара Загора и Русенският университет „Ангел Кънчев“.
Наталия Митева поздрави изследователите, които работят по различните проекти.
„Благодаря ви за това, че споделяте таланта си именно на това поприще и, че огромна част от вас работят именно по проекти, с които да направим България едно още по-добро място живот, за кариера, за семейства и разбира се за реализация на научния потенциал на младите хора“, обърна се тя към учените.
В откриването на конференцията участваха и заместник-министърът на иновациите и растежа проф. Георги Ангелов, ректорът на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. Георги Вълчев, изпълнителният директор на Изпълнителна агенция „Програма за образование“ проф. Георги Вайсилов и председателят на Националната агенция за оценяване и акредитация проф. Елиза Стефанова.