Европейската агенция по околна среда /ЕАОС/ публикува тревожни данни за 2022 г., според които замърсяването на въздуха в Европейския съюз е причина за най-малко 239 000 смъртни случая. Според доклада 70 000 от тях се свързват със замърсяването с озон, а 48 000 – с азотен диоксид.
„Европейците все още са изложени на концентрации на замърсители, значително над препоръчителните нива на Световната здравна организация /СЗО/“, заявява базираната в Копенхаген агенция. Докладът използва статистически анализи, за да оцени връзката между замърсяването с фини прахови частици и здравословни проблеми, като сърдечно-съдови заболявания.
Замърсяването на въздуха не само застрашава здравето на хората, но и оказва негативно влияние върху европейските екосистеми. Почти три четвърти от тях са изложени на вредни нива на замърсяване, които нарушават баланса на природните системи.
Директорът на ЕАОС Лена Ила-Мононен подчертава, че макар проблемът да остава сериозен, има и положителни новини. Броят на смъртните случаи, причинени от замърсяването с фини прахови частици, е намалял с 45% между 2005 и 2022 г. Това поставя ЕС на път да постигне целта за намаляване на тези смъртни случаи с 55% до 2030 г. – част от плана за действие на ЕС за нулево замърсяване.
Публикуването на доклада съвпада с влизането в сила на нова директива на ЕС, която има за цел да подобри качеството на въздуха и да го приведе в съответствие със стандартите на СЗО. Според Ила-Мононен, допълнителното намаляване на замърсяването е не само възможно, но и критично необходимо за предотвратяване на заболявания и преждевременни смъртни случаи.