Най-малко 29 души, сред които и деца, са загинали при артилерийски удар по лагер за разселени лица в североизточната част на Мианмар, близо до границата с Китай, предава „BBC“.
Лагерът се намира в район, контролиран от Организацията за независимост на Качин /ОНК/ – бунтовническа група, която се бори срещу управляващата хунта в страната. Всички жертви са цивилни, съобщи говорител на KIO пред „BBC“. Това е едно от най-смъртоносните нападения в продължаващата от десетилетия борба на хунтата срещу качинските бунтовници.
Представители на Качин споделят, че хунтата е увеличила нападенията през последната година поради нарастващата подкрепа на качинците за други бунтовнически групи, които се борят срещу военното правителство.
Мианмар е въвлечен в конфликт, откакто през 2021 г. военен преврат измести цивилното правителство на страната. Откакто завземат властта, военните все по-често използват въздушни удари срещу своите противници.
Правителството на националното единство в изгнание обвини хунтата за нападението срещу лагера, като го определи като „военно престъпление и престъпление срещу човечеството“. Говорителят на хунтата генерал-майор Зау Мин Тун отрича военните да стоят зад нападението. Той твърди, че армията не провежда операции в района, но заяви, че разрушенията „вероятно“ са причинени от складирани експлозиви. Снимки, споделени от местни медии, показват тела, извадени от развалините, и десетки чували с тела, лежащи един до друг.
Нападението късно вечерта в понеделник е станало в квартала Монг Лай Кет – на около две мили от щаба на КИА в планинския град Лайза. Части от лагера са били разрушени от мощни експлозии около полунощ, съобщават за „BBC“ представители на КИА. Кадри от последствията показват много разрушени къщи и голям брой жертви.
Представители на Качин смятат, че сред загиналите има поне 11 деца. При последното нападение са били ранени още 56 души, 44 от които са били откарани в болница за лечение.
Организацията на обединените нации в Мианмар заяви, че е „дълбоко обезпокоена“ от съобщенията за смъртни случаи в лагера. В изявление във Facebook организацията пише:
„Лагерите за вътрешно разселени лица са места за убежище и цивилните граждани, независимо къде се намират, никога не трябва да бъдат мишена.“
Районът около лагера е преживял конфликт в продължение на десетилетия. Местните жители обаче твърдят, че в последно време в близост до лагера не е имало сражения. Възможно е нападението да е извършено от въздуха.
Почти точно преди една година военновъздушните сили на Мианмар използваха прецизно насочвани бомби, за да атакуват през нощта концерт на открито в друга база в Качин, при което загинаха повече от осемдесет души.
През октомври миналата година повече от 60 души бяха убити, когато военните нанесоха въздушни удари по Анампа в щата Качин. Качинската армия за независимост (КИА) – въоръженото крило на КИО – е една от най-големите и най-мощни бунтовнически групировки в Мианмар. Тя се сражава с военните от десетилетия, дори преди преврата през 2021 г.
Военните изпитват двойна неприязън към КИА, както заради въоръжените ѝ сблъсъци с хунтата след прекратяването на примирието между двете страни през 2011 г., така и заради подкрепата ѝ за други бунтовнически групи.
КИА има дългогодишен съюз с армията на Аракан, базирана в щата Ракхайн, и се смята, че доставя оръжие на други бунтовнически групи в Мианмар.