30 години единен пазар в ЕС: Едно от основните постижения на европейската интеграция

0
37
Кораб
Кораб. Снимка: Pixabay

Тази година ЕС празнува 30-та годишнина на своя единен пазар – едно от основните постижения на европейската интеграция и един от нейните ключови двигатели, съобщиха от европейската пресслужба. Създаден на 1 януари 1993 година, европейският единен пазар позволява на стоките, услугите, хората и капиталите да се движат свободно в ЕС, което улеснява живота на хората и отваря нови възможности за бизнеса.

Повече от 30 години единният пазар доведе до безпрецедентна пазарна интеграция между икономиките на държавите-членки, като служи като двигател за растеж и конкурентоспособност и подкрепя икономическата и политическа сила на Европа на глобално ниво. Той също така изигра ключова роля в ускоряването на икономическото развитие на новите държави-членки, които се присъединиха към ЕС, като премахна бариерите за навлизане и стимулира растежа.

Съвсем наскоро единният пазар беше от съществено значение за подпомагането на Европа да се справи с пандемията от COVID-19 и енергийната криза в резултат на нахлуването на Русия в Украйна. Запазването и укрепването на целостта на единния пазар ще остане от съществено значение, за да позволи на Европа да отговори на новите предизвикателства по координиран начин и да продължи да подкрепя конкурентоспособността на европейските икономики.

Благодарение на единния пазар ЕС успя да подобри живота на всички европейци, включително чрез: Ускоряване на прехода към по-екологична и по-дигитална икономика: Европейската зелена сделка е стратегията за растеж на ЕС. Въз основа на предложенията на ЕС Fit For 55 и Digital Decade, ЕС въвежда регулаторна рамка, за да подкрепи зеления и цифровия преход на Европа. Индустриалната стратегия придружава индустрията на ЕС в тези преходи. Единният пазар също така помага да се осигури постоянна наличност на основни суровини за нашите предприятия.

Законодателството на ЕС позволява на потребителите да се доверят, че всички продукти на единния пазар са безопасни и се основават на високи стандарти за защита на околната среда, труда, личните данни и правата на човека. Тези правила и стандарти често се възприемат по целия свят, като дават конкурентно предимство на европейския бизнес и повишават глобалната позиция на Европа, като същевременно насърчават надпреварата към върха по отношение на стандартите. Днес ЕС е глобален установител на стандарти.

Справянето със скорошни кризи като пандемията от COVID-19 и настоящата енергийна криза разчиташе на общ и координиран европейски подход. По време на COVID-19 запазването на вътрешните граници отворени и осигуряването на гладкото функциониране на единния пазар позволи ваксините, медицинското оборудване и други критични материали да достигнат до нуждаещите се.

Днес отговорът на Европа на енергийната криза се основава на плана REPowerEU, който разчита на силата на единния пазар за ЕС за съвместно осигуряване на по-разнообразни енергийни източници и значително ускоряване на развитието и внедряването на чиста и възобновяема енергия. Това вече доведе до намаляване на зависимостта на ЕС от руските изкопаеми горива.

За да гарантира, че единният пазар остава общо благо, което дава резултати за всички хора в ЕС, Комисията непрекъснато работи върху неговото развитие в нови области и гарантира, че правилата, които вече са в сила, работят на практика. За тази цел Комисията работи в тясно сътрудничество с публичните органи на държавите членки, които споделят отговорността за ефективното прилагане на правилата на единния пазар.

През декември 2022 г., по време на началото на поредицата от събития за отбелязване на 30-ата годишнина на единния пазар, Комисията представи аналитичен документ за състоянието на единния пазар 30 години след неговото създаване и ролята му като двигател на устойчивостта на ЕС.

През 2023 г. ще има множество дебати, изложби и кампании, организирани съвместно със заинтересовани страни в ЕС, за да популяризират успехите на единния пазар и да ангажират гражданите в обсъждането на неговото бъдеще. В този контекст Комисията ще издаде съобщение, което ще покаже значителните постижения и ползи от единния пазар, като същевременно ще идентифицира пропуските в прилагането и бъдещите приоритети, за да може единният пазар да продължи да играе ключова роля.

Единният пазар е създаден на 1 януари 1993 г. Той последва подписването на Договора от Маастрихт на 7 февруари 1992 г. Първоначално 12 държави от ЕС съставляваха единния пазар: Белгия, Дания, Германия, Ирландия, Гърция, Испания, Франция, Италия, Люксембург, Холандия, Португалия и Обединеното кралство. Днес единният пазар се състои от 27 държави-членки, както и Исландия, Лихтенщайн, Норвегия, като Швейцария има частичен достъп.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments