300 000 лева от държавния бюджет са потънали в „призрачен“ ремонт на паметника на Христо Ботев в Калофер

0
1217
Мемориал на Христо Ботев
Мемориал на Христо Ботев. Снимка: Личен архив

Корупционна схема, невежество или липса на политическа воля са причината близо 300 000 лева от държавния бюджет да потънат безвъзвратно в некачествено изпълнен ремонт на най-големия мемориален комплекс на Балканите.

Ябълката на раздора е обществена поръчка от лятото на 2016 година, при която Община Карлово възлага ремонта на мемориален комплекс „Христо Ботев“, град Калофер на старозагорската фирма „Зарастрой“ ООД, с управител Калин Русев. Общата цена за изпълнение на проектирането и строително-ремонтните работи е в размер на 237 142. 98 лв. без ДДС при отпуснати с увеличен лимит общо 300 000 лв. Договорът е от 16.06.2016 година, със срок на изпълнение не повече от 60 календарни дни, считано от датата на подписването му.

Оказва се обаче, че извършеният ремонт е по-скоро козметичен. Почти веднага след издаването на строителния обект като завършен и изплащането на пълната сума по договора започват да се показват огромните пропуски в работата на строителите.

Стълбите на паметника пропадат, осветлението така и не заработва, фугите между каменните плочи стават все по-големи, „водното огледало“ не работи и прочие констатирани нередности. Това принуждава кметът на Калофер, Румен Стоянов системно да пише докладни записки до кмета на Община Карлово д-р Емил Кабаиванов. Последният от своя страна в периода от 21.06.2017 година до 05.09.2018 година е изпратил с обратна разписка общо 5 броя уведомителни писма до „Зарастрой“ ООД , с които се настоява за отстрабняване на възникналите проблеми в условията на гаранционния срок ( 6200 дни +60 календарни дни). Досега обаче са осъществени само два ремонта и един експертен оглед от страна на фирмата- изпълнител.

Безхаберието и бездействието на отговорните лица и институции по този казус ще оставят за 7-ма година родния град на Христо Ботев да отбележи честванията за деня на революционера в пълен мрак. Доклад от 2019 година на Агенция за държавна финансова инспекция /АДФИ/ към Министерство на финансите ясно посочва вида и броя на нарушенията, извършени от „Зарастрой“ ООД. Според държавния одит фирмата- изпълнител не само не е изпълнила в пълен обем поетите задължения по ремонта на мемориалния паметник, но е получила без правно основание сумата от 101 300. 87 лв. с ДДС за „неизвършени количества строително- ремонтни дейности“.

Според същия доклад, човекът, подпомогнал заплащането на „неосъществените ремонти“ е инж. Антон Нончев- главен експерт от отдел „Строителство, мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура“ на Община Карлово. Същият е подписал протоколите, с които са отчетени като извършени и подлежащи на изплащане строително-ремонтни работи на обекта и е утвърдил неизпълнени такива в размер на над 100 000 лева, без да упражни какъвто и да е контрол.

Така според държавния финансов одит на „Зарастрой“ ООД са изплатени над 100 000 лева за неизвършени ремонти. Ето някой от най-фрапиращите надписвания, които държавният одит е доказал:

– 42 броя запълнени фуги * 163,80 лв, общо надплатени 6879,60 лв. без ДДС
– 40 куб.м. извозени отпадъци * 28,67 лв, общо надплатени 1146,80 лв. без ДДС
– 159 кв.м. изкърпвания по площадките и участъка над ВиК инсталацията * 87,80 лв, общо надплатени 13960,20 лв без ДДС
– 119,8 кв.м. изкърпвания по площадките и участъка във „водното огледало“ * 98,80 лв., общо надплатени 11836,24 лв.
– почистване на стъпала от гранитни блокове ( общо 180 бр.) , но записани 299 бр. * 6,80 лв, общо надписани 809, 20 лв. без ДДС
– фугиране и префугиране на настилка от каменни плочи с неправилна форма 456 кв.м.* 44, 80 лв, общо надплатени 20 428,80 лв. без ДДС

Фирмата-изпълнител неправомерно е усвоила 21 364 лв. без ДДС като твърди, че за изграждането на ново кабелно захранване за декоративно осветление е прокопан изкоп и е положена тръба с параметри 980 м.л. *21,80 лв. За липсващата подземна структура от общинския бюджет са заплатени 21 364 лв. без ДДС. И както разбираме от общо 18-те страници финансова дисекция на осъществения 3 години по-рано ремонт, общата стойност с която държавният бюджет се разделя е 284 571.57 лв с ДДС.

Въпреки огромните усилия и десетките докладни записки от кмета на Калофер, Румен Стоянов и категоричното заключение на АДФИ за финансови злоупотреби, няма сила която да накара виновните лица или да си платят за нанесените щети, или да изпълнят вменените им задължения по договор.

Оказва се, че внесената парична банкова гаранция за изпълнение от страна на изпълнителя в размер на 11 857.15 лв е изтекла още на 09.09.2016 година. С това е нарушен чл. 16 (1) от договора за обществената поръчка и представлява съображение по чл 18.3 договорът да бъде прекратен едностранно. Освен това според чл. 22 от същият договор фирмата изпълнител дължи на възложителя неустойка в размер на 0.5% от цената на договора за всеки просрочен ден, не повече от 20% в случай, че не изпълни възложените работи или част от тях, или изскванията за тях или не изпълни други дейности в установения по договора срок.

Борбата на калоферци да видят отново паметника на видния си съгражданин Христо Ботев отново осветен и в цялото му величие, каквото е било замислено през 1986 година, не спира и до днес. Опитите на кмета на Калофер Румен Стоянов да привлече вниманието на всички държавни институции към проблемите на своя град стигат дори до там регулярно да изпраща докладни записки до Президента, до Председателя на Народното събрание, до всички председатели на парламентарно представени политически сили у нас и разбира се ежемесечното да напомня за опасното съоръжение на кмета на Община Карлово, д-р Емил Кабаиванов. Последното такова писмо е от декември 2022 година.

Странното е, че до сега никой от силните на деня не проявява куража и фактическия инструментариум да принуди фирмата изпълнител да си свърши поетите ангажименти във вида и сроковете, указани в договора. И най-вече в стойностите, изплатените му още през 2016 година. Основно това трябва да е отговорност на кмета на Община Карлово, който е контролиращото лице по изпълнение на поръчката.

Фонтаните
Фонтаните. Снимка: Личен архив

Тук възникват естствено въпросите- как д-р Кабаиванов е „пропуснал“ краткия срок на предоставената банкова гаранция и защо упълномощеният от него надзорник, инж. Нончев разписва „на сляпо“ приемни протоколи за извършени ремонтни дейности по различни части от обекта, без да е присъствал по време на съставянето им? Как се одобряват плащания за очевидно несвършени или със завишени стойности ремонтни дейности? Защо д-р Емил Кабаиванов въпреки констатираните нарушения не предприема нищо по защита на финансовия интерес на община Карлово като заведе дело за обезщетение за нанесени вреди? Вместо това градоначалникът оспорва компетентността и законосъобразността на направения одит от АДФИ и отказва да упражни правомощията си на възложител на проекта.

„Възмутен съм от бездействието и от „действията“ на Община Карлово и най-вече от кмета на Общината – д-р Емил Кабаиванов. С множество докладни, съм ги информирал своевременно тях и съответно всички държавни институции и до този момент не се намери институция, която да потърси отговорност и да „помоли“ от фирмата изпълнител на обществената поръчка „Зарастрой“ да отстранят констатираните нередности, включително и според Доклад на АДФИ или да възстановят усвоените средства“, коментира кметът на Калофер, Румен Стоянов продължаващата агония с паметника на Христо Ботев.

„Обмислям сериозно като крайна мярка да организирам протест, на който ще поканя колеги -кметове от общината и граждани. Проблемите на населените места в община Карлово са не по-малки от тези в Калофер, в частност от този с мемориалния комплекс„Христо Ботев. От години те са умишлено неглижирани и пренебрегвани от ръководството на Общината. Поканени да се чувстват и всички родолюбиви българи, обичащи Ботев“, допълни още градоначалникът.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments