31 химикала, включени в черния списък на Европа, са разрешени в Обединеното кралство

0
57
Отрова
Снимка: Wikimedia commons

През четирите години след Брекзит Европейският съюз добави 31 нови химикала в своя Списък за наблюдение на веществата, пораждащи сериозно безпокойство (SVHC), съобщи „Politico“. Обединеното кралство от своя страна не е добавило нито едно такова вещество. Това породи опасения, че след Брекзит в Обединеното кралство действат „второстепенни“ правила за безопасност на химикалите, в резултат на което британците са изложени на по-голям риск от увреждане на здравето си.

Правителството на Обединеното кралство прие напълно Регламента на ЕС относно регистрацията, оценката, разрешаването и ограничаването на химикали (REACH), когато напускаше блока. Въпреки това, то много по-бавно от Брюксел актуализира своя списък за наблюдение на опасни вещества и по-бавно налага категорични забрани. Последната актуализация на списъка на ЕС за веществата, пораждащи сериозно безпокойство, извършена на 24 януари, постави още пет вещества под прицела на регулаторните органи. Министрите на Обединеното кралство обаче заявиха, че не предвиждат нови допълнения към своята версия най-рано до 2025 г.

Включването в списъка SVHC изисква от компаниите да предоставят надеждна информация на потребителите за безопасността на дадено вещество. Също толкова важно е, че такава мярка изпраща сигнал, че индустрията трябва да започне да търси алтернативи преди евентуална забрана.

За същия период Брюксел е ограничил напълно осем химикала. Обединеното кралство не е предприело подобни действия по отношение на нито един от тях.

Говорител на правителствения отдел по околната среда на Обединеното кралство обяви, че в момента се оценяват четири възможни вещества, които да бъдат добавени към собствения списък на страната. Очевидно е обаче, че напредъкът е бавен.

Според участници в една от протестните кампании, борещи се срещу бавния напредък по ограничаването на опасните вещества, тази липса на напредък се дължи отчасти на сравнителната сдържаност на Лондон по отношение на регулирането, както и на по-високата летва за доказване на вредата от такива вещества. С други думи, това означава, че дори Обединеното кралство да иска да действа по-решително, неговата раздута публична администрация не разполага с капацитета на Европейската комисия.

Д-р Дъг Пар, главен учен в организацията „Greenpeace“, коментира: „Неспособността на правителството на Обединеното кралство да върви в крак с европейските си съседи означава, че хората в Манчестър са по-малко защитени от вредни химикали, отколкото тези в Марсилия или Мюнхен. Никой не е гласувал за това. Обещанието за високи екологични стандарти в Обединеното кралство след Брекзит винаги е звучало като пожелателно мислене, а сега сме свидетели на доказателството“.

Опасения

Не само участниците в протестни кампании са загрижени. По-рано през януари британският орган за наблюдение на околната среда – Службата за защита на околната среда, призна, че правителството „до голяма степен е в грешка“ по отношение на регулирането на химикалите и трябва да „ускори усилията си“. В отговор на това говорител на министерството на околната среда на Обединеното кралство коментира: „Няма намаляване на високите нива на защита по отношение на химикалите, като разпоредбите на Обединеното кралство запазват както фундаменталния подход, така и ключовите принципи на регламента на ЕС. Оценявайки рисковете от всяко вещество, ще гарантираме, че разполагаме с ясна обосновка за това кои вещества се добавят в списъка на Обединеното кралство, което ще ни гарантира по-добра защита на човешкото здраве и околната среда.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments