328-годишен коняк е сертифициран като най-старият съществуващ, съобщиха от Световните рекорди на Гинес. Бутилката от 1696 година „Jules Robin Cognac“ принадлежи на холандския колекционер Ларс Янсен, който наскоро я откри сред огромния си запас от редки коняци. Той е с 24 години по-стар от предишния известен най-стар коняк – бутилка от 1720 година „Caves Du Restaurant“, собственост на виетнамския колекционер Нгуен Дин Туан Виет.
Този запис се основава на датата, на която конякът е дестилиран, а не бутилиран. Въпреки че рекордният коняк е дестилиран през 1696 г. – време, когато крал Луи XIV управлява Франция и крал Уилям III седи на английския трон – той не е бутилиран до около 200 години по-късно, някъде в края на 1880-те или началото на 1890-те от Жул Робин и Едмон Жолин. Тяхната компания, кръстена на Робин, е основана през 1850 г., така че „1696“, отпечатано върху бутилката, не е предназначено да представлява техния произход, то трябва да обозначи годината на производство на коняка.
След оттеглянето си от компанията в края на 1890 г., Джаулин получава бутилката като подарък от Робин в знак на признателност. Внукът на Джаулен Едмонд, изпаднал във финансови затруднения, го продава през 50-те години на миналия век на колекционера на коняк Пиер Де Ланоа, чието имение го продава през 2001 г. на друг колекционер, Кристиан Вигнерон, който го продава на Ларс през 2018 г. за 142 500 евро.
Възрастта на течността е потвърдена от Робърт М. Стърн, независим експерт по антично стъкло, вино и спиртни напитки. Той казва:
„Няма съмнение, че тази дата е предназначена да представлява датата на течността в гарафата. Семейните предшественици на Жул Робин основават компании за алкохол в средата и края на 18-ти век и скоро след смъртта на тези членове на семейството се създава компанията Jules Robin. Това може да обясни как този стар коняк е бил придобит от Jules Robin & Co.“
Бутилката е изработена от шлифовано оловно кристално стъкло в златна обвивка. Той все още е напълно запечатан с оригиналната течност и е подсигурен с оригиналния печат от корк и восък, който е покрит със златен лист, носещ името на Жул Робин.
Според доклада на Стърн тапата и уплътнението са в добро състояние, изглеждат автентични и съвременни на производството на бутилката и нямат признаци на фалшифициране. Той го описва като „наистина достойно за музей произведение“, добавяйки: „Това е историческо.“
Безплатно и лесно: 500 българи се свързаха с еЗдраве само за един ден