4 потенциални лекарства за коронавируса, разработвани от учените в момента

0
294
Covid-19
Снимка: Pixabay

Учените работят усърдно върху разработването на потенциално лечение или ваксина за коронавируса. Към момента няма одобрени лекарства от Федералната Агенция по Храните и Лекарствата на Съединените Щати, но експерти работят усърдно върху преработването на съществуващи медикаменти, които да се използват при лечението на респираторното вирусно заболяване.

Въпреки че все още сме далеч от създаването на лечение, това са четирите антивирусни медикамента, които към момента дават най-добри резултати според учените.

Едно от краткосрочните решения може да се окаже лекарство против ебола – ремдесивир (remdesivir)

Едно от краткосрочните решения в борбата с епидемията от коронавирус е ремдесивир. Експериментално лекарство, тествано в близкото минало при лечението на ебола.

Антивирусният медикамент е разработен от Gildea Scinces – голяма биотехнологична компания. Gildea разработва лекарството 2009, като високопоставени служители на компанията коментираха, че до няколко седмици ще имат повече информация относно ефикасността на лекарството в борбата с COVID-19 – заболяването, причинено от коронавируса.

Президентът на Съединените Щати Доналд Тръмп коментира, че лекарството има „реални шансове“ в борбата със заболяването, докато Световната Здравна Организация го нарече „най-обещаващият кандидат към момента“.

Друго решение може да е калетра (kaletra) – лекарство против HIV, което е в изпитателна фаза на разработване

Друго лекарство, което учените разглеждат е калтера, лекарство против HIV, разработено от AbbVie. За съжаление първоначалните данни за ефективността на калтера в борбата с коронавируса са разочароващи.

Китайски учени заключиха в изследване от миналия месец, че лекарството не е подпомогнало за намаляването на смъртните случаи, за намаляване на наличието на вирусни тела в организъма, както и за съкращаване на болничния период, предаде Анди Дън от Business Insider.

От друга страна изследователи от австралийския университет Куийнсленд обявиха, че в комбинация с друго лекарство – хлороквин (chloroquine), келтера е довела до възстановяване на някои от първите пациенти в страната, заболели от COVID-19.

Хлороквин е лекарство против малария, познато от 1949 г.

Хлороквинът е другото лекарство, което президентът Тръмп изтъкна като потенциално лечение за коронавируса. Медикаментът е широко популярно хапче против малария, което е било одобрено от Федералната Агенция по Храните и Лекарствата на САЩ след Втората световна война.

„Лекарството е одобрено първо от САЩ през 1949, така че има дълга клинична история, която да ни помогне да установим как най-ефикасно да прилагаме медикамента“, коментира Дън.

Ранните изследвания и анекдотични доклади сочат, че лекарството има потенциала да се справи с COVID-19, като същевременно е евтино и лесно за масово производство решение.

„Някои страни, сред които Китай, Южна Корея и дори Белгия въведоха директно хлороквина в предписанията за лекуване на коронавируса“, добави още Дън.

При всички случаи още клинични изследвания трябва да бъдат проведени, преди да се стига до заключения.

Лекарите се опитват да разработят превантивно лекарство под формата на моноклонални антитела

Редица компании работят върху разработването на превантивно лекарство за коронавируса под формата на моноклонални антитела – вид протеин, които използва естествените механизми на имунната система, за да неутрализира вируса.

„Има потенциала да се използва профилактично, което означава, че високорисковата част от популацията като здравни работници и близки на заразени с COVID-19, могат влязат в  целевата група на лекарството и да бъдат защитени“, разяснява Дън.

Още през януари акциите на слабоизвестната компания Vir Biotechnology скочиха рязко, след направено изявление за разработването на подобен вид лекарство за коронавируса.

„Разработката все още е много ранна фаза. Никои от прототипите не е навлязъл във фазата с клинични тестове. Все още лекарството се разработва в лабораториите“, обяснява Дън.

„Яростните темпове на разпространение на паднемията обаче притиска фармацевтичните компании да забързат разработката на потенциално лекарство.“

Ваксината остава златният стандарт за разработване на лекарство, което обаче може да отнеме месеци

Ваксина против коронавируса остава „златният стандарт“ на фона на краткосрочните и средносрочните решения, твърди Дън. Ваксината за разлика от други решения би помогнала в превенцията на болестта, вместо да се търси начин да се лекуват вече заразените.

Високопоставени представители на американските здравни власти определят срок между 12 и 18 месеца, нужни за установяване дали евентуална ваксина е безопасна и ефикасна в борбата с вируса, добавя още Дън. По думите му, когато настъпи денят „Въпросът за цената и достъпността на лечението ще дойде на дневен ред.“

„Кой ще я получи пръв и каква би била цената??“

Превод: Ивайло Йотов

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments