55 млрд. паунда са изтеглени от Credit Suisse преди спасяването ѝ от държавата

0
65
Банка
Снимка: Pixabay

Credit Suisse разкри мащаба на загубата на банката, което предизвика държавното ѝ спасяване през март, предава „BBC“. Швейцарският банков гигант съобщи, че 61,2 милиарда швейцарски франка (55,2 милиарда паунда; 68,6 милиарда долара) са напуснали банката през първите три месеца на годината. Това идва, след като заемодателят отчете какви се очаква да бъдат последните му финансови резултати. Принудителната продажба на Credit Suisse на конкурентната швейцарска банка UBS се очаква да приключи скоро.

Водещият отдел за управление на богатството на Credit Suisse отчете спад на управляваните от него активи до 502,5 милиарда франка в края на март, почти 29% по-малко от същия период на миналата година, се казва в изявление на Credit Suisse. В него се добавя:

„Тези изходящи потоци са умерени, но все още не са се обърнали към 24 април 2023 г.“

Клиентите на Credit Suisse започнаха да теглят пари от банката, след като беше въвлечена в пазарните сътресения, последвали срива на Silicon Valley Bank и Signature Bank в САЩ през март. В Швейцария властите съставиха спасителен пакет за Credit Suisse. Той включва повече от 200 милиарда франка финансови гаранции и показва, че UBS се съгласява да поеме Credit Suisse.

Credit Suisse беше на загуба и беше изправена пред поредица от проблеми през последните години, включително обвинения за пране на пари. Тя отчете загуба от 7,3 милиарда швейцарски франка през 2022 г. – най-лошата година от финансовата криза от 2008 г. – и предупреди, че не очаква да бъде печеливша до 2024 г.

Коментирайки последните резултати, независимият банков анализатор Франсис Копола, каза пред програмата Today на BBC, че Credit Suisse също е видяла изтеглени милиарди през последните три месеца на 2022 г.

„Тогава, разбира се, тегленията през това тримесечие са в допълнение към това . А банките не оцеляват при такива изходящи потоци, те наистина не преживяват, колкото и големи да са те.

Шанти Келемен, главен инвестиционен директор в M&G Wealth Investments, изтъкна, че като се има предвид размерът на банката, изходящите потоци „ще бъдат големи“.

„Ако не друго, днес поне имаме потвърждение какво е купила UBS.“

Фалитът на Silicon Valley Bank и Signature Bank в САЩ дойде, след като стойността на притежаваните от тях активи падна рязко в резултат на нарастващите лихвени проценти.

Банковите акции по света паднаха рязко на фона на притесненията, че други кредитори могат да се сблъскат с подобни проблеми, а инвеститорите побързаха да изтеглят парите си от вече затруднената Credit Suisse. Оттогава опасенията за други банки намаляха, но Копола заяви, че други все още могат да срещат трудности.

„Мисля, че ще станем свидетели на повече банкови сътресения. Дали това ще засегне много големите банки като тази, не знам.“

Швейцарската прокуратура започна разследване на внезапното придобиване на Credit Suisse, която беше втората по големина банка в страната.

Сделката разгневи данъкоплатците и акционерите на двете банки, които бяха лишени от глас по придобиването. Някои също твърдят, че това е навредило на световната репутация на Швейцария като финансов център. Сделката, когато беше обявена, оцени Credit Suisse на 3,15 милиарда долара (2,6 милиарда паунда), докато в петък преди да бъде постигнато споразумението беше оценена на около 8 милиарда долара.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments