5G разширение! По-добър интернет за 350 000 българи

Проектът ще подобри 5G свързаността в 140 общини и 16 гранични пункта, улеснявайки достъпа до интернет и цифрови услуги

0
55
5g
Снимка: Pixabay

България ще инвестира 478 млн. лева в разширяване на 5G свързаността, което ще подобри достъпа до интернет в 140 общини и 16 гранични пункта. Това заяви вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов по време на форум на списание „The Economist“, посветен на развитието на българската икономика.

Гроздан Караджов
Гроздан Караджов. Снимка: МТС

„Инвестициите в дигитална инфраструктура са важен приоритет. Това включва 5G свързаност за интелигентни пътища и базирани на облак цифрови мрежи, които поддържат високотехнологични транспортни решения“, подчерта Караджов. По неговите думи проектът ще осигури по-добра цифрова свързаност в отдалечените райони, където търговските оператори не са мотивирани да инвестират в инфраструктура.

Според Доклада за цифровото десетилетие за 2024 г., България е сред лидерите в ЕС по фиксирана интернет свързаност. 88,6% от домакинствата имат достъп до оптични линии, при средно 64% за ЕС. Въпреки това 5G покритието в България остава под средното за ЕС, а дигиталното разделение между градските и селските райони е сериозен проблем.

„Предстоящата инвестиция във високоскоростен интернет значително ще подобри живота на хората в отдалечени райони, като даде възможност за работа от разстояние, електронно здравеопазване, електронно образование и електронни административни услуги“, заяви Караджов. Според него това ще има пряко въздействие върху дигиталното включване на още 350 000 българи, които до момента нямат надежден достъп до интернет.

Министър Караджов разкри, че през 2024 г. 9,3% от българските граждани никога не са използвали интернет.

„За да променим това, работим заедно с телекомуникационния бизнес. Трябва да осигурим равен достъп до интернет и цифрови услуги за всички“, допълни той.

Този проблем е особено осезаем в малките населени места, където липсата на свързаност затруднява достъпа до онлайн образование, медицински услуги и административни процедури. Освен подобряването на интернет инфраструктурата, правителството планира и дигитализация на товарните превози.

„В момента, за да придвижите една стока от точка А до точка Б, се изискват куп документи на хартия, които се разменят между фирмите и администрацията. Това затруднява бизнеса и генерира допълнителни разходи, особено за малките и средни компании“, коментира Караджов. За да реши този проблем, Министерството на транспорта подготвя въвеждането на електронна товарителница, която ще замени досегашната хартиена документация.

Предстои промяна в Закона за автомобилните превози, която ще приравни електронната товарителница с традиционния хартиен документ, улеснявайки административните процеси в сектора.

Очаква се инвестицията от 478 млн. лева да започне да се реализира в средата на 2024 г. и да бъде напълно завършена до 2025 г. Проектът ще даде възможност за по-добър достъп до интернет на стотици хиляди българи и ще подобри дигиталната свързаност в страната.

За още новини вижте ТУК

Присъединете се към нашия Телеграм

Абониране
Известие от
guest
2000


0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments