6 извода от зашеметяващата победа на Тръмп над Камала Харис

Камала Харис загуби от Тръмп по зашеметяващ начин

0
62
Камала Харис и Доналд Тръмп
Камала Харис и Доналд Тръмп. Снимка: Donald J. Trump, Фейсбук

Доналд Тръмп не просто завърши исторически невероятното си политическо завръщане – той спечели с разтърсваща победа въпреки правната опасност, непопулярния край на федералните права за аборт и реториката, която отблъсна широки слоеве от електората, пише „Politico“.

Камала Харис загуби от Тръмп по зашеметяващ начин, точно както Хилари Клинтън, първата жена, която беше кандидат за президент на своята партия, през 2016 г. Бившият президент изгради по-разнообразна коалиция от избиратели, отколкото който и да е републикански кандидат от 20 години насам, въпреки че водеше кампания, наситена с расизъм и тестостерон, която демонизираше имигрантите.

Гласовете все още се преброяват, но ето шест извода от победата на Тръмп:

Победата на Тръмп през 2016 г. изглеждаше като историческа случайност. Във вторник се усеща като пренареждане.

За политик, чиято първа победа се захранваше почти изключително от бели избиратели, Тръмп на тези избори събра забележително разнообразна коалиция, движена от уникалната му привлекателност – или може би от невижданата уязвимост на Харис – сред мъжете.

Според екзитполовете на мрежата почти всеки пети избирател на Тръмп във вторник е бил цветнокож. На първите му избори през 2016 г. около 13% от избирателите на Тръмп са били цветнокожи.

Латиноамериканските гласоподаватели, които някога бяха надеждна опора на базата на демократите, продължиха неотдавнашното си изместване надясно. Двете основни проучвания на гласоподавателите – екзитполовете на мрежата и AP Votecast – се разминаваха по въпроса дали Харис е спечелил латиноамериканците с 8 или с 15 пункта. Но и в двата случая това е огромна промяна в сравнение с победата на Байдън с около 30 пункта сред латиноамериканските избиратели преди четири години.

Тръмп направи пробив и сред чернокожите гласоподаватели, като достигна двуцифрени стойности, след като на предишните два избора се колебаеше малко под 10 процента. Тръмп спечели съответно 12% и 15% от чернокожите избиратели в двете проучвания.

Постиженията на републиканеца бяха особено концентрирани сред мъжете, към които кампанията на Тръмп се насочваше упорито. Двете проучвания не са съгласни дали Тръмп действително е спечелил латиноамериканските мъже – според едното той е спечелил малко, според другото Харис ги е спечелил малко. Но Тръмп печели и между 20 и 25% от чернокожите мъже.

Тези успехи не само доведоха до победата на Тръмп в щатите, в които се водеше битката. В крайна сметка те биха могли да доведат до това той да стане едва вторият републикански кандидат за президент от 1992 г. насам, който печели народния вот – макар че ще са необходими няколко седмици за окончателното преброяване на гласовете в синята Калифорния, за да се знае със сигурност.

Страната гласува против жена да се кандидатира за президент – отново

За втори път в рамките на три изборни цикъла американската общественост гласува срещу жена кандидат на демократите в полза на Доналд Тръмп. Харис, в разрез с подхода на Хилъри Клинтън през 2016 г., не изтъкваше бариерния характер на потенциалното си президентство. Докато Клинтън се опря на белите костюми с панталони и разбиването на буквалния стъклен таван в нюйоркския Javits Center, Харис заобиколи въпросите за пола. Нито една от двете стратегии не проработи.

Като цяло жените се пречупиха през Харис, но белите жени предпочетоха Тръмп. Петдесет и четири процента от жените подкрепиха Харис, според екзитполовете на телевизионните мрежи. Само 26% от цветнокожите жени подкрепиха Тръмп, но 52% от белите жени го направиха.

Демократите твърдяха, че отмяната на решението по делото „Роу срещу Уейд“ ще мотивира жените да отидат до урните. Партията е надминавала резултатите от социологическите проучвания на всички избори след решението на Върховния съд от 2022 г. в Добс, с което се отменя федералната защита на абортите. До тази вечер.

Харис превърна репродуктивната свобода в централен стълб на кампанията си, като на сцената на Националния конгрес на Демократическата партия и в рекламите изтъкна потресаващите истории на жени, чийто избор на здравни грижи е ограничен от новите щатски забрани за аборти. През следващите седмици агентите ще търсят улики в данните за това дали са прекалили с темата за абортите, дали страната се е обезчувствила към нея или дали политическата ѝ сила просто е била неутрализирана от Тръмп или е станала второстепенна за икономическите проблеми.

Наследството на Байдън е подложено на огромен удар

В последните дни на кампанията той не се появяваше никъде – защото беше основна отговорност за Харис. Решението на Джо Байдън да се оттегли през юли даде шанс на демократите, но първоначалният му погрешен прочит на успехите на демократите в средата на мандата през 2022 г. като потвърждение на неговото президентство и кандидатурата му за втори мандат постави партията му в изключително неизгодно положение. Както и отричането на собствената му смъртност. И ако не настъпи обрат, изглеждаше, че Харис не може да преодолее разочарованието на обществеността от неговата икономика и нагласите на мнозинството, че страната е на грешен път.

Да, самата тя се затрудни да даде отговор на често задавания въпрос с какво ще се различава от Байдън – въпрос от голямо значение за колебаещите се избиратели. Но Байдън, чието колебливо представяне в дебатите през юни на практика сложи край на десетилетната му политическа кариера в рамките на 90 минути, отдавна се бори да представи ясни и убедителни аргументи за мандата си, който бе белязан от няколко големи законодателни постижения и икономика, която изпреварва всички останали страни в света.

Докато репортажите се фокусираха върху разпръснатите изказвания на Тръмп по време на митингите, кампанията му и подкрепящият го супер PAC заляха ефира на колебаещите се щати с платени медии, които обвързваха Харис с Байдън.

В известен смисъл неспособността на Харис да достигне броя на гласовете на Байдън през 2020 г. потвърждава неговата уникална широка привлекателност. Но загубата ѝ също така усложнява наследството на президента: той остава политикът, който победи Тръмп след първия му мандат, но сега има значителна роля в очевидния неуспех да му попречи да се върне на власт.

Наземната игра е в застой

През последния месец на кампанията кампанията на Харис почука на два милиона врати – само в Пенсилвания. Междувременно кампанията на Тръмп изглеждаше хазартна, като възложи голяма част от работата си на терен на хора като Илон Мъск, чийто PAC плащаше на агитатори и се бореше да провери голяма част от постъпващите данни.

Това беше ясна стратегическа разлика между двете кампании и много оперативни работници смятаха, че тя ще даде на Харис предимство, може би дори решаващо.

Като се има предвид моделът на картата, показващ, че вицепрезидентът леко изостава от гласовете на Байдън през 2020 г. в ключови окръзи, а Тръмп превъзхожда в селските райони – разчитайте, че сред оперативните работници и донорите ще се разговаря за традиционното чукане по вратите и за това как дори концентрираните професионални усилия за мобилизиране на избиратели с по-ниска склонност може да не се съревновават с органичния ентусиазъм, който движи определен кандидат.

Гамбитът на Харис за републиканците на Лиз Чейни се провали

Харис прекара решаващи дни в кампанията, за да ухажва републиканците, като дори се срещна с бившата представителка Лиз Чейни в Рипън, Уисконсин, сантименталното родно място на Републиканската партия. Това не се получи – поне в еднаква степен.

Акцията в Рипън, градче с малко население, което не се намира в най-важната част на щата, беше типична за кампанията, която понякога се насочваше към широки теми, целящи да привлекат вниманието на националните медии, често за сметка на времето, прекарано на терен в ключови окръзи. В Уисконсин, например, Харис отиде в окръг Дор, единствения окръг в щата, който гласува за победителя в президентските избори от 2000 г. насам, едва на 18 октомври.

Някои прогресивни хора посочиха с пръст Харис за това, че прекарва толкова много време в ухажване на републиканците на Чейни. В някои от републиканските крепости Харис не успя да постигне резултатите на Байдън за 2020 г. В републиканските предградия на Милуоки например Харис изостава от маржовете на Байдън за 2020 г. в окръзите Вашингтон и Озауки, но се представя с два пункта по-добре в окръг Уокеша.

В предградията на окръг Хамилтън, Индиана, където Ники Хейли спечели 33,8% от гласоподавателите на първичните избори през май, месеци след като отпадна от президентските първични избори, Харис изостана от Тръмп с 6 пункта – само минимално подобрение в окръг, който Тръмп спечели със 7 пункта през 2020 г.

Още един ярък пример: Окръг Бъкс, Пенсилвания, където кампанията на зомбираната Хейли спечели почти 19% от гласовете през април. Наблюдавайки движението там, кампанията на Харис пусна допълнителна шестцифрена сума за реклама в престижните окръзи около Филаделфия, включително Бъкс. Но във вторник Тръмп спечели Бъкс с три пункта – окръг, който Байдън беше спечелил с четири пункта.

Непотопяемият Тръмп

През 2016 г. изборът на Доналд Тръмп можеше да бъде отхвърлен като нещо необичайно. Но след последните осем години нищо не беше хипотетично или абстрактно, ако го изпратим отново в Белия дом. Той вече два пъти беше подлаган на импийчмънт, осъждан е за тежки престъпления, назначи съдиите от Върховния съд, необходими за отмяната на решението „Роу срещу Уейд“, и се кандидатира без подкрепата на бившия си вицепрезидент или десетки бивши висши помощници и членове на кабинета.

А кампанията му, отново обзета от познатите вътрешни борби, които отдавна характеризират различните му операции, изглеждаше, че се спъва на финалната права: Самият Тръмп често беше непоследователен по време на изказванията си, а неговите митинги се превърнаха в заглавия заради това, че превърнаха градската зала в странно танцово парти, обещавайки да защитава жените, „независимо дали им харесва или не“, и заради коментарите му, възхваляващи в различни моменти насилието над политическите му врагове и гениталиите на Арнолд Палмър. И това не се отнася за расисткия и женомразки митинг, който той проведе в Медисън Скуеър Гардън.

Фактът, че за пореден път надмина очакванията, е потвърждение на неговата неподвластност на електоралните последици и невероятната му способност, може би единствена в цялата история на американската политика, да не се съобразява с политическата гравитация. Завръщането му в Белия дом след всичко това ще потвърди собствената му прословута поговорка, тази, която мнозина погрешно смятаха, че ще провали първата му кампания:

Ако си звезда, ще ти позволят да го направиш.

Доларът и биткойнът скочиха, когато Тръмп спечели президентския пост

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments