60 милиона европейци застрашени от неплатен отпуск, съкращения или намаляване на заплатите

0
96
Коронавирус
Снимка: Pixabay

Близо 60 милиона работни места в Европейския съюз и Обединеното кралство са изложени на риск от ликвидиране заради пандемията от коронавирус, гласят данни на консултантската компания McKinsey, цитирана от „CNN“.

Консултантската компания отправя предупреждение в доклад, публикуван в понеделник, който гласи, че нивото на безработица в ЕС може да нарасне от около 6%, достигайки 11%, като остане такова с години, ако болестта не бъде овладяна скоро.

McKinsey изчислява, че едно от четири работни места в Европейския съюз и в Обединеното кралство е изложено на риск от намаляване на работните часове или заплатите, както и от принудително изпращане на служителите в неплатен отпуск или трайно съкращение. Професиите, които не изискват близък контакт с други хора, каквито са например счетоводителите и архитектите, се считат за по-малко застрашени, наред със заетите в сферата на стоките и услугите от първа необходимост като полицаите.

Около 55 милиона работещи са заети в сферата на професии, които са силно застрашени от икономическата криза, причинена от пандемията, включително касиерите и търговците на дребно, готвачите, строителните работници, хотелския персонал и актьорите. Приблизително 80% от работните места, които се смятат за рискови, се заемат от хора, които нямат висше образование, като служителите на по-малките компании са особено застрашени от безработица.

При евентуален сценарий, при който Европа не успява да овладее вируса в рамките на три месеца и е принудена да продължи мерките за социално дистанциране и през лятото, нивото на безработица в ЕС ще достигне върхова точка от 11,2% през 2021 г., като пълното възстановяване на дейността на икономиката е малко вероятно да се случи до 2024 г.

Специалистите от McKinsey подчертаха, че бизнесът и правителствата трябва да вземат спешни мерки, за да запазят работните места.

Компаниите трябва да намалят разходите, да променят работните смени и да въведат дистанционен метод на работа, там, където това е възможно.

Правителствата трябва да предоставят гаранции за заеми, данъчни облекчения и парични обезщетения за работниците, като някои от тези мерки вече са предприети в отделни части на Европа.

Обединеното кралство ще изплаща 80% от заплатите на служителите поне през следващите три месеца, като сумата може да е в размер максимум до 2 500 британски лири (2900 долара) на месец. Германия и Франция също имат подобни програми.

„Запазването на работните места, които са в риск, в иначе стабилни и продуктивни предприятия е наложително, тъй като загубата на тези работни места не само би била трагедия в индивидуален аспект, но това би довело и до доста пагубни последици от икономическа гледна точка“, се казва още в доклада на McKinsey.

Пазарът на труда в САЩ вече е сериозно засегнат от пандемията, като около 14 милиона души или приблизително 13,5% от работната сила на страната, са започнали подават заявления за обезщетение при безработица, считано от 14 март. Очаква се нивото на безработица в страната, което през март се повиши до 4,4%,  да достигне двуцифрени числа през април.

Много икономисти очакват безработицата в САЩ в крайна сметка да достигне 15% или дори повече. Икономистите от JPMorgan прогнозират върховата точка да се покачи до 20%.

McKinsey отбеляза, че заетостта в Съединените щати намалява по-бързо и по-осезаемо, в сравнение с Европа по време на световната финансова криза през 2008 г. най-вероятно защото наредбите на пазара на труда в Америка са по-гъвкави.

Въпреки това тогава пазарът на труда в САЩ се възстанови много по-бързо, като заетостта се върна към нивата, които е имала преди кризата до края на 2014 г., а на Европа й бяха необходими още две години, за да направи същото.

Превод: Глория Йорданова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments