60 на 100 от българските граждани вярват, че има корупция в сектор „здравеопазване“. Едва 18% от станалите жертва или свидетели на подобни порочни практики са подали сигнал срещу несправедливостта. Данните оповести Радостина Ангелова от агенция „Глобал Метрикс“, чието проучване се е занимавало с темата.
Според Ангелова по-голяма част от незаконните схеми са свързани с ръководството или с директорите на болниците. Това идва да покаже на практика, че целият сектор съществува под постоянно подозрения за корупционни действия и то на всички възможни нива.
Адвокат Цветомир Тодоров, който е част от неправителствената организация, смята, че проблемите са станали съвсем отчетливи най-вече по време на COVID кризата.
Тодор в убеден, че на първо място става въпрос за неглижиране при третирането на хронични диагнози. В продължение на десетки години не са били взимани абсолютно никакви мерки в посока подобряване здравето на населението.
Правистът смята, че става въпрос за множество проблеми. Някои от тях са слабата профилактика, нулевото ниво на следболнични грижи, ограниченият достъп на голям процент от хората до специалисти, сбърканите диагнози и други.
Хилядите въпросителни по отношение между частните и общинските лечебни заведения, както и липсата на медицински персонал, слабата поддръжката на материалната база и други подобни казуси допълнително засилват кризата по отношение на здравеопазването, категоричен е адвокат Тодоров.