65% от българите са намалили бюджета си за почивка заради COVID-19. Потребителското поведение и финансовото положение на сънародниците ни се е ограничило максимално. Това е по данни от доклада за пандемията на международен доставчик на финансови услуги и инвеститор. Анкетата е била изготвена в България, Германия, Хърватия, Румъния и Испания.
Докладът посочва, че по време на пандемията българските граждани са давали пари основно във връзка със здравето си, за техника и домакински уреди. Статистиката показва, че мъжете над 30 години са най-активни при закупуването на електроника. Управителят на фирма Райна Миткова коментира пред „Труд“:
„Това са логични следствия от промяната на навиците ни за работа, учене и забавление, които се пренесоха основно вкъщи. Заедно с това, поради тревогите относно пандемията и пренатовареността на здравната система, хората се обръщат към частното медицинско обслужване, което значително повишава разходите за лечение и изследвания.“
Голяма част от хората – 89% са намалили определени планирани разходи в хода на пандемията от COVID-19. Потребителите най-често са се въздържали от разходи за почивка или ремонти. Един от трима анкетирани българи е взел пари назаем заради кризата, а сумите са до 5000 лева. Месечните битови разходи са затруднявали най-много хората, които затова са теглили кредит.
Всеки 5-ти от анкетираните се притеснява, че няма да може да покрива задълженията си към банковите институции, заеми от роднини и приятели. Най-малко задължения към банковите институции имат хората между 50-65 години, а най-висока е при 30-39-годишните. Младите хора между 18 и 29 години търсят най-често финансови средства от близки и роднини, а 40-49-годишните предпочитат да се обърнат към банка. Райна Миткова допълва:
„Естествено е желанието да се върнем към нормалния ритъм на живот, но точно сега е моментът да преценим как управляваме личните си финанси и да направим план за бъдещето“.