7 милиона афганистански деца застрашени от глад заради COVID-19

0
333
Милиони афганистански деца са застрашени от глад заради световната пандемия от COVID-19
Снимка: Pixabay

Над 7 милиона афганистански деца са застрашени от глад, след като цените на храните скочиха вследствие на икономическите последици от световната пандемия от коронавирус, предупреждава доклад, цитиран от „BBC“.

Говорител на организацията за защита на човешките права “Спасете децата” обяви, че страната е напът да се изправи пред “перфектна буря от глад, болести и смъртност”, в случай че световната общност не предприеме незабавни мерки. 

От организацията добавиха, че една трета от населението на Афганистан, сред които и 7,3 милиона деца, е изправена пред недостиг на храна. Наскоро Обединените нации включиха страната в световния списък със застрашените от глад държави. 

Световната хранителна програма (WFP) предупреди, че светът се изправя пред “пандемия от глад”

Близо две десетилетия Афганистан е опустошаван от военни действия, след като ръководените от Съединените щати войски прогониха талибаните от страната през 2011 и оставиха след себе си фрагментирана и обедняла здравна система.

С разпространението на заразата от COVID-19 към края на март правителството постави под карантина столицата Кабул, като редица други провинции последваха примера. Пътуването между градовете в страната е забранено, като жителите могат да напускат домовете си единствено за набавяне на стоки от първа необходимост. 

Какво гласи докладът?

“Спасете децата” обяви, че цените на храните се покачват в момент, в който пълноценната диета от изключителна важност за укрепване на имунната система на децата. 

Организацията е изчислила, че дори и преди избухването на пандемията е имало нужда от хуманитарни помощи за над 5 милиона афганистански деца. 

Цитирайки данни на Световната хранителна програма, докладът на “Спасете децата”  посочва, че цената на брашното и олиото на основните пазари в Афганистан се е покачила с 23% за последния месец, след като търсенето е изпреварило предлагането. Цената на ориза, захарта и бобовите култури се е покачила с между 7% и 12%.

На фона на поскъпващите храни размерът на надниците в страната се свива заради карантинните мерки, ограничаващи икономическата активност. 

“Голяма част от работната ръка е ангажирана в сивия сектор, където няма социална защита при свиването на обема от работа”, гласи докладът.

С едва 0,3 лекаря на 1000 души болните и гладуващи деца в Афганистан е малко вероятно да получат достъп животоспасяващи лечения, предупреждава “Спасете децата”. 

Директорът на организацията за Афганистан Тимъти Бишоп коментира, че за много от афганистанските домакинства истинската криза няма да е причинена от новия коронавирус, а от глада вследствие на нарушените от ограничителни мерки в страната хранителни доставки. 

“Дълбоко се опасяваме, че пандемията от коронавирус ще доведе до перфектна буря от глад, болести и смъртност в Афганистан, в случаи че светът не предприеме незабавни действия сега.”, коментира Бишоп.

Изправени сме пред реалния риск да изгубим деца заради недостига на храна. Това, от което се нуждаем е международната общност спешно да осигури хранителни провизии, които да бъдат разпределени сред най-уязвимите прослойки на обществото. Също така призоваваме афганистанското правителство да организира незабавно раздаване на храна въпреки ограничителните мерки”. 

Бишоп добави още:

Децата на Афганистан страдаха достатъчно. Голяма от част не познават друго освен война. Не можем да допуснем COVID-19 допълнително да разграби тяхното бъдеще”.

Каква е ситуацията в Афганистан?

Към момента Афганистан не е сред тежко засегнатите страни от новия коронавирус, като общия брой на потвърдените случаи е 2 171, а на смъртните случаи – 64. Въпреки това поради ограниченото количество на тестове в страната реалните статистики може да са далеч по-сериозни. 

Здравни експерти предупреждават, че всеки неочакван пик на заболели може бързо да срине крехката здравна система на Афганистан. 

Обширните и незащитени граници на страната допълните всяха страхове от нерегистрирано разпространение на вируса. През март над 150 000 афганистанци се завърнаха от Иран, който бе тежко ударен от коронавирус, като други десетки хиляди се завърнаха от Пакистан.

Първият потвърден случаи на заболял от COVID-19 в Афганистан бе регистриран към края на февруари в провинцията Херат, граничеща с Иран.

По-рано този месец десетки служители от афганистанския президентски дворец в Кабул дадоха позитивни проби за коронавирус.

Афганистанското правителство не е отправяло официални коментари по темата с огнището, като не се знае дали президентът Ашраф Гани е заразен.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments