7 неща, които не бива да правите, ако искате да отгледате психически силни деца

0
214
Деца
Снимка: Уикипедия

Обучението на децата как да развиват умствените си способности не се отнася до това да не плачат или да не се натискат постоянно до краен предел, пише “Business Insider”.

Става въпрос за отглеждане на дете, което притежава социални и емоционални умения, нужни му да се реализира като отговорен възрастен.

Един от най-добрите начини да помогнете на децата си да развият устойчивост е да се откажете от нездравословните родителски навици, които отнемат от тях силата да мислят, чувстват и да се представят в най-добрата си светлина.

Ето седем родителски навика, от които трябва да се откажете, ако искате да отгледате психически силни деца.

1.Омаловажаване на чувствата на вашето дете

Когато казвате неща от рода на: “Не се притеснявайте за това. Не е голяма работа”, предполагате, че чувствата на детето ви са грешни – или че те нямат значение.

Децата трябва да знаят, че е добре да изпитват голямо разнообразие от емоции. И ключът към изживяването на най-добрия им живот е в управлението на емоциите (а не потискането им).

По-здравословно послание е да кажете: “Знам, че се чувствате уплашени в момента, но също така знам, че сте достатъчно силни, за да се изправите срещу страховете си”.

Дете
Снимка: Pixabay
  1. Безучастни сте към лошото поведение на детето

Много лесно е да се предадете, когато детето ви хленчи или се тръшка – особено в дните, когато просто нямате време или енергия да решите дадения проблем.

Но всеки път, когато давате на малчугана, което иска, вие го приучавате, че неговото лошо поведение е ефективен начин да постигне желанията си. Ако искате да отгледате психически силни деца, придържайте се към своите граници. Научете ги, че могат да се справят с дискомфорта си и им покажете различни начини да управляват емоциите си.

Дете
Снимка: Pixabay
  1. Давате прекалено много на детето си

Може би смятате, че е хубаво да харчите непосилни суми за детето си. Или може би ви кара да се чувствате добре фактът, че можете да дадете на детето си всички неща, които никога не сте имали във вашето детство.

Много проучвания обаче показват, че подобно поведение е крайно нездравословно за вашия малчуган и се определя като презадоволяване на децата. Ако винаги получават всичко, което искат, децата пропускат да научат ценни житейски умения – като самодисциплина например. Те също така ще бъдат по-склонни да израснат като материалисти, което е свързано с намалени нива на щастие в зряла възраст.

Поставете ограничения за това, което давате на детето си. Покажете им какво означава да изпитват разочарование и ги научете как да работят сами за нещата, които искат да имат.

Дете
Снимка: Pixabay
  1. Очаквате съвършенство

Въпреки че високите очаквания са добри за децата, поставянето на летвата твърде високо вероятно ще предизвика обратен ефект. Независимо дали изисквате твърде много от детето си на спортното игрище или пък в академичните среди, е твърде вероятно то да се откаже да опитва да се справи ако види, че не покрива критериите ви. Освен това е много по-вероятно такова дете да има проблеми със самочувствието за в бъдеще поради факта, че може да усети емоции като недостатъчност.

Помогнете на детето си да се стреми към големи цели, но се уверете, че те са реалистични. Използвайте и грешки, неуспехи и провали, за да научите малчугана си на важни житейски умения.

Дете
Снимка: Pixabay
  1. Дайте морална сила на детето си, когато взема решение само

Само преди няколко десетилетия повечето родители възприеха максимата – “децата трябва да се виждат, но да не се чуват”. Фокусът беше върху послушанието. И докато оттогава научихме, че е важно да покажем на децата, че ценим тяхното мнение, махалото е отишло твърде далеч в другата посока за някои родители и семейната йерархия е доста размита вече.

Много деца имат правото на равен глас по важни семейни въпроси, като това дали семейството трябва да се премести в нов град или дали един от родителите трябва да смени работата си.

Въпреки че е здравословно да покажете на децата, че цените мнението им, също така е важно да са наясно кой командва вкъщи. В противен случай децата растат с чувство на тревога – те наистина не искат да са отговорни за всичко, което се решава в семейството. Направете така, че те да видят, че вие сте наистина добър лидер с нужните качества и умения – човек, който слуша всички, но в крайна сметка взимате решенията въз основа на собствените си мъдрост и мнение.

Семейство. Снимка: Пиксабай
Снимка: Пиксабай
  1. Противодействате на естествените последици

Въпреки че е трудно да видите, че децата се провалят, стоенето между детето и естествените последици от тяхното поведение им прави лоша услуга.

Независимо дали носите забравената спортна екипировка вместо детето си или пък вършите домашните задачи вместо него,  предотвратявайки последствията от бездействието му, това може да доведе до невъзможност то да научи ценни уроци.

Понякога най-доброто нещо, което можете да направите, за да помогнете на децата да изградят психическа сила е да излезете от пътя им. Дайте им шанс сами да разгънат мускулите си и да се справят с последствията, когато се провалят.

Семейство
Снимка: Pixabay
  1. Противоречите на негативните думи на детето за него самото

Няма нищо лошо в това да уверите детето си, че ще се оправи, когато е убедено, че няма да се справи с математиката или ако се притеснява, че няма да сформира добър екип. Но не искате детето ви да зависи от вас, за да се наложи да започне да говори негативно за себе си. И постоянната реплика “О, скъпи, ще се справиш добре”, не го учи как да развие по-здрав вътрешен монолог.

Важно е децата да се научат как сами да реагират на съмнението. И те трябва да се научат, че не е добре да вярват на всичко, което мислят.

Когато ги хванете да мислят прекалено негативно за себе си, научете ги как да се аргументират в противоположното. Когато си мислят: “Аз ще бъда най-лошото дете в баскетболния отбор”, попитайте ги: “Какви са доказателствата, че може да не си най-лошият?”. Събирането на доказателства може да им помогне да развият по-реалистични, балансирани представи.

Превод: Диана Тодорова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments