Близо 90% от козунаците по магазините за Великден ще бъдат с български произход. Председателят на Бургаския съюз на хлебопроизводителите Димитър Людиев призова гражданите да следят за грамажа на продукта и срока на годност, така че да избегнат покупката на вносен продукт с ниско качество. Добрият козунак трябва да е приготвен с яйца, а не с яйчен меланж, добави той за „Монитор“. По думите му при разчупването му той трябва да е на конци.
Людиев разкри, че преди години колегите му са ползвали безвредна сладкарска боя, за да могат да придадат по-жълтеникав цвят на козунака и да заблудят купувачите, че за приготвянето му са използвани домашни яйца. Той подчерта, че всеки производител е длъжен да опише подробно съставките върху етикетите, а потребителите трябва да ги четат внимателно.
Eкспертът oт Центъра по биология на храните Сергей Иванов смята, че изделието не трябва да се боядисва, въпреки това да стане законно след преминаването му от графата „хляб“ към тази на сладкарството. Той твърди, че най-използваният оцветител е Е-102 тетразин. Потребителите трябва да внимават и за произхода на козунака. Людиев коментира по този повод:
„Български козунак, който едно време се правеше по Български държавен стандарт, е около 400 грама. За разлика от останалите стоки на пазара – българското производство се плете на ръка.“
Георги Попов от Асоциацията на хлебопроизводителите и сладкарите „Хляб за България“ изтъкна, че колкото по-дълъг е срокът на годност, толкова повече стабилизатори и консерванти има в него.
„Ниските цени на козунаците, от порядъка на 1.50 лв., показват колко съставки са спестени в него“, подчерта той и добави, че не се очаква поскъпване на козунаците преди празника.
Ръстът в цените на суровините като олиото и брашното водят и до увеличение при крайния продукт, но не дават отражение по време на празници като Великден, когато има значително търсене, а и конкуренцията е голяма.