80% от сградите у нас нямат защита срещу мълнии

0
96
Буря над София
Снимка: Wikimedia Commons

80 на сто от сградите у нас нямат защита срещу мълнии, твърдят експерти. По думите им никой не контролира дали са изрядни мълниезащитните инсталации, изградени преди десетилетия.

Най-засегнати са главно старите блокове, защото при новото строителство, обектът не може да получи Акт 16, без да има изрядна защита от мълнии. Министерството на регионалното развитие и благоустройството е разписало в наредба как да се пазим от мълнии, приета през 2010 г. Към нея обаче няма структура, която да я прилага, а задължението по спазването е поверено изцяло на тези, които използват сградите.

„Има доста блокове, които имат един прът забит на средата и хората си мислят, че има мълниезащита, но реално блокът не е защитен“, коментира експертът по мълниезащитни системи Ернесто Стефанов за „NOVA“ и обясни, че мълниезащитната инсталация трябва да върви по сградата, както хоризонтално така и вертикално.

От Регионалното министерство отбелязаха, че кметовете по места могат да изискват ремонти.

„Отговорност на собствениците на сградите е. Ако беше отговорност на Столична община, ние щяхме да сме предприели нещо. Не разбирам защо това е такъв жив интерес при положение, че от всички случаи, за които съм чул досега нито един пострадал не е бил в сградата“, каза Владимир Калинов от Направление „Архитектура и градоустройство“ в Столичната община.

„Глоби не съм чул. Аз съм 13 години в България, не съм чул да има институция, която да налага глоби“, добави Стефанов.

Междувременно специалистите съветват при буря с гръмотевици да се прилага правилото „30 – 30“ – пребройте секундите от виждането на светкавицата и чуването на гърма. Ако времето е по-малко от 30 секунди, трябва да намерите безопасно място.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments