В близкото бъдеще България ще се изправи пред сериозен дефицит на общопрактикуващи медици, сочи статистиката. Според последните данни 88 процента от джипитата са на възраст над 50 години, тоест през 2027 г. всяко второ ще бъде пенсионер. А в някои населени места и в момента няма лични лекари.
Община Трън се състои от 52 населени места. Тя обаче се е върнала в миналия век, след като от този месец е само с един общопрактикуващ лекар, след като другият е напуснал след 22 години работа. Д-р Павлина Костова е решила да закрие практиката си и се връща в кабинета си само, за да довърши административната работа. Тя споделя пред „bTV“, че е взела решението трудно, но се чувства много изморена и иска време за близките си.
„Това са 22 години, в които най-дългите ми отпуски са били 7 работни дни, когато са ми се родили четирите внука. (…) Ваксини, профилактики, диспансеризации – всичко това остава и ме чака. И после това отсъствие ми излиза на носа. Просто няма как да се заместваме, особено напоследък, останахме само с тази колежка. Много, много се уморих.“
Д-р Костова е лекувала 2300 души и въпреки че е имала договор с неотложен кабинет, поемащ пациентите й през почивните дни, натоварването е било огромно. Тя разказа, че са я търсили и събота, и неделя, а някои болни дори са отивали направо в дома й.
В момента тя практикува в „Спешната помощ“ в Трън, както дава дежурства и в неотложния кабинет. Част от пациентите й са се прехвърлили към другия личен лекар в общината, който е пенсионер, други – към джипи в друга община, а трети – при никого.
Въпреки че кметицата на Трън Цветислава Цветкова е изпратила писмо до всички отговорни институции, решение към момента няма. Тя дори предлага бонус, за да привлече медик – жилище и кабинет.