9 септември – датата, променила България

0
144
Държавен преврат, 8 срещу 9 септември 1944 г. Снимка: Българска история, Фейсбук.
Държавен преврат, 8 срещу 9 септември 1944 г. Снимка: Българска история, Фейсбук.

Новият етап в българската история е започнал на 9 септември 1944 година. На тази дата се е отбелязвал Ден на свободата като национален празник. Това е било до следващия поврат в историята на 10 ноември 1989 година.

9 септември започва да се чества за първи път, след като се е сложило край на Втората световна война. В продължение на 45 години в цялата страна се провеждат тържества и масови манифестации, организирани от единствената управляваща партия БКП. По повод на първата годишнина са помилвани и освободени от затвора около 900 души, осъдени от Народния съд. Отделно над 1000 души са пуснати от трудовите лагери.

Датата още се нарича от историците „черна“. Причината е, че десните считат събитията на 9 септември за преврат, започнал в столицата от 450 младши офицери, които са били войници, изпълняващи заповед.

Правителството на Константин Муравиев е било свалено и на власт с подкрепа на армията, партизани и комунисти, идва Отечественият фронт (ОФ) начело с Кимон Георгиев. В резултат, на което се е променило устройството на държавата – социалистическа. България е била в близко партньорство със Съветския съюз. Царският режим е бил сменен с режима на БКП и оценен по-късно като тоталитарен, забавил развитието на страната ни.

За левите 9 септември е всенародно въстание с дълбоко революционен характер, както го е определил на пленума през 1948 година Георги Димитров. Социалистите смятат и до днес, че през този период се е гарантирала справедливостта и равенството между хората.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments