90 на сто от студентите у нас са „за“ присъствено обучение, показва допитване сред тях на Националното представителство на студентските съвети в България. Анкетираните са на общо мнение, че присъственото обучение е по-ползотворно от виртуалното. Според студентите дистанционните уроци няма как да се заменят обясненията на самия преподавател и самия социален контакт между колеги в залата.
Учебната година в УНСС започва на 14 септември. За по-големите потоци се въвежда хибридно обучение – една седмица ще учат студенти с четни факултетни номера, а другата с нечетни – присъствено.
Пред „БНР“ ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров съобщи, че целта е да се намали броят на студентите, които да присъстват по едно и също време в сградата на университета. Лекциите ще могат да бъдат наблюдавани онлайн, както е било и през изминалия семестър.
Преподавателите в УНСС са около 1000, те обучават близо 20 000 студенти. Учебното заведение е предвидило собствени противоепидемиологични мерки, които са съобразени със задължителните изисквания на национално ниво. Въведен е термоконтрол на входа на сградата, допълни ректорът. Охраната ще проверява всеки влизащ в университета. Ще бъдат закупени терморамки, с помощта на които ще се измерва температурата на посетителите.
Над 90 на сто от частните университети у нас ще започнат новата академична година изцяло онлайн, съобщи председателят на Националното представителство на студентските съвети в България Даниел Парушев. Той допълни, че в Бургаския свободен университет обучението ще бъде присъствено само за първи курс, а във Варненския свободен университет ще бъде онлайн, като се разработват варианти до 15 души в малки групи, евентуално по проекти.
Смесената форма на обучение ще бъде приложена предимно в големите университети, където в една зала често се налага да бъдат около 200 души. По тази причина тези висши училища разработват механизъм за организация на учебния процес съобразно факултетните номера на студентите. През четните седмици ще имат занятия студентите с четни факултетни номера, а студентите с нечетни факултетни номера ще присъстват в университета през нечетните седмици.
Смесена форма на обучение ще бъде приложена и в медицинските университети.
„Упражненията, които са важни, практическите занятия, за самите курсове, те ще се проведат присъствено, но иначе лекциите ще се провеждат онлайн„, допълни Парушев.
Ректорите на висшите училища у нас са обещали в условията на пандемията, всички предписания на здравните власти да бъдат спазвани.