„Галъп“: 38% от българите нямат намерение да гласуват

0
86
Избори
Избори. Снимка: Архив

Спад в доверието към двете основни политически партии – ГЕРБ и БСП. Техните резултати са почти изравнени. Това показват проучванията на „Галъп“ през последните месеци, включително и последното, проведено между 1 и 9 октомври, съобщиха от социологическата агенция.

Коронавирусът пък е довел до рязък ръст на икономическата тревога. Положителното е, че тя е спряла да се покачва, но се е запазила на високи равнища.

От „Галъп“ обявиха, че на практика авансът, който ГЕРБ имаше пред БСП, се е заличил. И двете партии през последните три месеца се движат на нива от 13-15% подкрепа. Преди началото на протестите тя е варирала между 18 и 22 на сто. В момента БСП има декларативна подкрепа от 13,5%, а ГЕРБ – от 13%.

След първоначалния трус през юли-август, през септември и октомври настава по-скоро повторяемост на данните и това влияе и на данните за основни институции. Засега изключението от настанилата се статичност е едно основно. Расте сумата на отговорите от типа „няма да гласувам“ или „не подкрепям никого“ (до общо 37,6% през този месец).

Това означава, че случващото се в страната засега по-скоро отдалечава хората от политиката въобще. Затова има и търсене за „трети вариант“ – негласуване или извънпарламентарни и нови формации. На това се дължи и високият резултат, а може би дори и продължаващ ръст, на „Има такъв народ“ – до 8,6% от всички имащи право на глас през този месец.

ДПС остава стабилно (и дори показа белези на укрепване в хода на протеста), а в този месец е на ниво 6,9% от всички имащи право на глас.

„Демократична България“ е взела още през лятото „стъпало“ нагоре от традиционните си 2-3% от всички имащи право на глас, до близо 6%, но после не е продължила нагоре и сега дори показва белези на ерозия до 5% през октомври.

Другата протестна формация – мрежата около Мая Манолова – също леко „отскочи“ в началото на протестите до ръба за влизане в НС. И сега се движи по този ръб с 2,5% от всички имащи право на глас в открит въпрос, което прави сектор от около 140 хиляди потенциални гласа.

Интересен е фактът, че „Обединените патриоти“ не са претърпели сериозен трус заради протестите, както това се отчита при ГЕРБ. За момента те се движат около границата за влизане в следващото Народно събрание.  „Воля“ засега остава извън следващия парламент с 1,8% подкрепа.

Искането за предсрочни избори се споделяше в началото на протеста от над 40%, но повече от 50% бяха против. В началото на август обаче, след най-горещата фаза на протести, искането за предсрочни избори надделя и стигна до една втора „за“ срещу една трета „против“. През септември и октомври се стабилизира в съотношение две към едно. И тук няма продължаващ ръст, но няма и осезаем спад.

Колкото до самите избори, към този момент, надделяват онези, които смятат, че те не се очертават свободни и честни. 19,2% очакват изборите да бъдат свободни и честни, но 52,6% считат обратното. Останалите се колебаят. Сред скептиците личат най-вече привърженици на опозиционни формации.

Що се отнася до състоянието на икономиката 53,7% очакват тя да се влоши, 24 на сто са на мнение, че няма да има промяна и само 7,8% мислят, че ще има подобряване.

В същото време днес в Бургас граждани също изразиха своето отношение към управлението. Те хвърляха яйца по офиса на ГЕРБ в морския град, като по този начин изразиха недоволството си от тяхното управление. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments