Президентът на САЩ Доналд Тръмп и претендентът му от Демократическата партия Джо Байдън предложиха силно противоположни възгледи за все още бушуващата пандемия от коронавируса на последния президентски дебат в четвъртък, опитвайки се да убедят в тезите си малкото останали нерешили за кого ще гласуват избиратели 12 дни преди състезанието им на 3 ноември, съобщава “Агенция Ройтерс”.
Републиканецът Тръмп прие по-сдържан тон, отколкото по време на първия хаотичен дебат през септември, когато многократно прекъсваше Байдън. Въпреки това сблъсъкът в четвъртък все още включваше много лични атаки между двама мъже, които проявяват малко уважение един към друг, а Тръмп задържа проверяващите се факти, като разгласяваше неоснователни обвинения в корупция срещу Байдън и семейството му.
Липсата на смущения породи по-съществен дебат по редица теми, включително икономиката, расата, изменението на климата, здравеопазването и имиграцията. Но коронавирусът, който уби над 221 000 души в Съединените щати, надвисна и над този дебат, както и през цялата кампания.
Телевизионната среща в Нешвил, Тенеси, представляваше една от последните останали възможности на Тръмп да прекрои състезанието, което националните социологически проучвания показват, че той губи от месеци, въпреки че в някои щати на бойното поле води и е много вероятно те да решат предстоящия вот. По време на дебата Байдън заяви:
“Всеки, който е отговорен за толкова много смъртни случаи, не трябва да остане президент на Съединените американски щати.”
Тръмп, който постави управлението на икономиката в центъра на своята кампания, защити подхода си към огнището от коронавирус и заяви, че страната не може да си позволи отново да затвори бизнеса въпреки новите скокове. Държавният глава, който жонглира с вируса от месеци, беше категоричен:
”Учим се да живеем с това. Нямаме избор.”
А Байдън му отвърна:
“Да се научиш да живееш с това? Хайде стига. Умираме с това.”
Тръмп заяви, че вирусът „изчезва“, докато няколко американски щати съобщиха за рекордно еднодневно нарастване на инфекциите с COVID-19 в четвъртък, което е доказателство, че пандемията се ускорява наново.
Тръмп, чийто инстинкт позволява да се нарече аутсайдер, представя Байдън като политик в своята кариера, чийто почти 50-годишен опит е несъществен. Но той не изложи ясен дневен ред за втори мандат, докато Байдън се връщаше отново и отново към четирите години на Тръмп като президент, посочвайки икономическата вреда, причинена от вируса на живота на хората.
След отваряне на сегмента за пандемията, сблъсъкът в четвъртък се насочи към обмен на бързи огнени нападки дали някой от кандидатите е имал неподходящи чужди мерки. Тръмп повтори обвиненията си, че Байдън и синът му Хънтър са се занимавали с неетични практики в Китай и Украйна. Не са проверени доказателства в подкрепа на твърденията и Байдън ги нарече неверни и дискредитирани.
Усилията на Тръмп да разкрие мръсотията по деловите връзки на Хънтър Байдън в Украйна доведоха до импийчмънт на президента. Президентът и децата му са обвинени в собствен конфликт на интереси, откакто той влезе в Белия дом през 2017 г., като най-много участваха международните фирми за недвижими имоти и хотелиерството на семейството.
Маларкей
Байдън защити семейството си и заяви недвусмислено, че никога не е направил „нито стотинка“ от чужда държава, преди да се обърне, за да обвини Тръмп в опит да разсее американците. Гледайки директно в камерата, Байдън каза:
“Има причина, поради която той повдига цялата тази маларка. Не става въпрос за неговото и моето семейство. Става въпрос за семейството ви и тов боли най-много.”
Той обвини Тръмп в избягване на плащането на данъци, цитирайки разследване на New York Times, според което данъчните декларации на Тръмп показват, че той не е плащал почти никакъв федерален данък върху доходите за повече от 20 години. От своя страна Байдън подчерта:
“Освободете данъчните си декларации или спрете да говорите за корупция.”
Тръмп, който прекъсна десетилетия президентски прецеденти, отказвайки да освободи данъчните си декларации, заяви, че е платил „милиони“. Той отново заяви, че ще освободи връщанията си само след приключване на дългогодишния одит.
Кандидатите спориха още за външната политика, имиграцията и – след месеци на протести срещу расизма – расовите отношения, като Байдън каза, че Тръмп е “един от най-расистките президенти” в историята. Според Байдън:
“Той налива гориво на всеки отделен расистки огнен спор. Този тип създава невиждано напрежение в подобни ситуации.”
Тръмп отговори, като разкритикува авторството на Байдън за законопроекта му за престъпление от 1994 г., който увеличава лишаването от свобода на обвиняеми от малцинствата, като същевременно твърди, че е направил повече за чернокожите американци от всеки президент с “възможното” изключение на Ейбрахам Линкълн по време на Гражданската война в САЩ през 60-те години.
Нефтът в светлината на прожекторите
По време на сегмент, посветен на изменението на климата, Байдън каза, че неговият екологичен план ще “премине от петролната индустрия” в полза на възобновяемите енергийни източници, което ще накара Тръмп да предприеме атака. Тръмп се обърна към публиката така:
“Той ще унищожи петролната индустрия. Ще запомниш ли това, Тексас? Ще запомниш ли това, Пенсилвания?”
Байдън каза, че просто иска да премахне федералните субсидии за петролните компании – опорна точка, която той повтори пред репортери след дебата. По думите му:
“Много време няма да се отървем от изкопаемите горива.”
По време на дебата Байдън разкритикува усилията на Тръмп да убеди Върховния съд на САЩ да обезсили Закона за достъпни грижи от 2010 г., обширната здравна реформа, приета, когато Байдън беше вицепрезидент в администрацията на президента Барак Обама. Отбелязвайки, че законът не позволява на застрахователните компании да отказват покритие на хора със съществуващи условия за това, Байдън заяви:
“Хората заслужават да имат достъпни здравни грижи.”
Тръмп от своя страна каза, че иска да замени Закона за достъпни грижи с нещо “много по-добро“, което да предлага същите защити на фона на това, че администрацията все още не е предложила цялостен план за здравеопазване въпреки обещанието да го направи от години.
Относително малко гласоподаватели все още не са решили за кого ще дадат своя глас на 3 ноември, а прозорецът на Тръмп да повлияе на резултата може да се затваря. Рекордните 47 милиона американци вече са гласували, засенчвайки общото предсрочно гласуване от изборите през 2016 г.
Спорният първи дебат, когато двамата мъже си разменяха различни обиди, беше наблюдаван от най-малко 73 милиона зрители. Тръмп прехвърли поредния планиран дебат миналата седмица, след като беше прехвърлен към виртуален формат след неговата диагноза с COVID-19.