В 04:00 часа на 25 октомври ще преминем към зимното часово време. Тогава ще върнем стрелките на часовниците с един час назад и така на 25 октомври ще бъде най-дългото денонощие за годината. Това означава, че ще спим час повече, сутрин ще бъде по-светло, но пък ще се стъмва по-рано.
Преминаването от лятно към зимно часово време и обратно в България започва през 1979 година, а в Европа – от 1916 година. От 2002 година досега зимното часово време в Европейския съюз започва в последната неделя от октомври и приключва в последната неделя от март.
Различните страни на са единодушни за това дали има необходимост от лятно и часово време. Някои от тях искат да преустановят промяната, защото смятат, че икономическият ефект от нея е незначителен, а много хора се оплаквали от здравословни проблеми. Именно заради това през 2018 година от Европейската комисия предложиха корекции за редуване на лятно часово време с астрономическо да бъде преустановено. Различните страни сами ще трябва да решат дали да останат на лятното или зимното време, но препоръката е решението в Европейския съюз все пак да бъде единно. Засега този въпрос е отложен за 2021 година.
Проучване от 2018 година показа, че 51% от българите искат лятно часове време. За зимното часово време пък своя глас са дали 38%.
Според мнозина специалисти преминаването от лятно към зимно часово време и обратното влияе зле на здравето. Проучване от 2016 година е установило, че честотата на случаите на инсулти се вдига с 8% в двата дни след завъртането на стрелките. При болните от рак вероятността от сърдечен удар или инсулт скачала с 25%, а при хората над 65-годишна възраст – с 20%, пише „CNN“.