„Скъпи братя от Аржентина, Бразилия, Чили, Парагвай, останалата част от региона и света, идното лято няма да можем да Ви приемем, както всяко лято досега. Искам да знаете, че това е много болезнено решение, защото като уругвайци и домакини обичаме да ви посрещаме и няма нищо, което би ни било по-приятно от това да споделим летния сезон с Вас.”, гласи видеопослание на министъра на туризма на Уругвай Жерман Кардосо, отправено към потенциалните посетители на топлата държава.
Краткото видео потвърди обявената от президента Луис Лакале Поу информация по-рано тази седмица, с която той определи предстоящия сезон като „едно лято с много ограничения“ заради пандемията от COVID-19. „Винаги сме Ви били признателни и сме ви приемали с отворени обятия, но през идния сезон това няма да бъде възможно. Вярваме, че ситуацията може да бъде променена и тогава с удоволствие ще Ви приемем отново по същия начин, както е било винаги. Когато всичко това свърши, ние ще Ви чакаме за един страхотен предстоящ празник.“, се казва още във видеото.
Миналият четвъртък президентът на Уругвай заяви, че границите на страната в по-голямата си част ще останат „затворени“ за непознати, за да се избегне увеличаването на заразените с от COVID-19. Допълнителен списък с изключения за хората, които могат да пътуват свободно, е обяснен в президентския указ. „Много добре знам, че това е решение, което мнозина няма да приемат и това е трудно за нас. Съобщението беше подробно, но посланието му е съкрушително.”, обяви държавният глава по време на медийна конференция.
Независимо от това решение Поу подчерта, че правителството ще насърчи местния туризъм, във връзка с което ще бъде обявен набор от фискални мерки съвсем скоро. Министър Кардосо също заяви, че решението е окончателно, включително и частта за финансовите стимули, като се очаква по този начин Уругвай да успее да извлече най-доброто от предстоящия летен сезон. „Ще насърчим уругвайците да почиват в страната, защото трябва да бъдем внимателни в грижите за тяхното здраве, както и да бъдем отговорни и сериозни най-вече по отношение на санитарните мерки.“
Обикновено около 3 милиона туристи посещават Уругвай всяка година, предимно от Аржентина, Бразилия и Парагвай, донасяйки годишен оборот на страната от 1,8 милиарда щатски долара. Туризмът е водещият бранш за много от окръзите на Атлантическото крайбрежие на страната. Уругвай, състоящ се от 3,6 милиона население, противно на други части на континента, до момента се справя безупречно с овладяването на пандемията от новия коронавиурс. В страната са регистрирани 2851 случая на заразени, 2351 случая на излекувани и 53 смъртни случая. Това означава, че в момента там има 447 активни случая, като само при три от тях е било приложено командно дишане. Въпреки това Уругвай граничи с Бразилия (210 милиона население) и Аржентина (45 милиона), които са сред най-засегнатите от пандемията страни в световен мащаб. Бразилия е отчела над 5,7 милиона положителни случая и 157 000 смъртни случая, докато в Аржентина заразените са над един милион, а починалите 29 000 души. И в двете страни тестването не е достатъчно мащабно, затова реалният на заразените и починалите се счита за няколко пъти по-висок от обявения.
Уругвай има открити сухопътни граници с Бразилия и в няколко града хората се смесват, тъй като това е единствена градска зона със собствен диалект, комбинация от испански и португалски. Най-големият град Ривера, разположен от страната на Бразилия, е застроен с множество джамии и вуду храмове, където вярващите не спазват стриктно мерките, свързани със спазването на социална дистанция и носене на защитни маски за лице. Обстановката е тревожна и на границата с Аржентина, където се намират няколко големи моста, които аржентинските граждани редовно прекосяват, дори и да изпитват съмнителни симптоми за COVID-19, Твърди се, че много от потенциално заразените често дават фалшиви адреси или телефонни номера, което прави мониторинга на процеса много труден.
Неотдавна бяха регистрирани няколко огнища на инфекцията на територията на Ривера и международните мостове, което доведе, наред с други причини, до въвеждане на строги мерки преди предстоящия летен сезон.