Рекордна заболеваемост от коронавирус у нас – над 220 на 100 000 души

0
223
Проф. Тодор Кантарджиев
Проф. Тодор Кантарджиев. Снимка: Скрийншот от видео на БНТ

Рекордна заболеваемост от коронавирус у нас отчетоха от Министерството на здравеопазването на редовния брифинг. Зам.-министър Бойко Пенков съобщи, че се отчита непрекъснато нарастване. През последните три години заболелите са скочили до над 220 на 100 000 души население. Има 102% нарастване на седмичния брой заразени.

В 14 области у нас има над 120 на 100 000. В други 5 области – над 60 на 100 000 души население.

България е на 21-во място в Европейския съюз по заболевамоест и на второ място на Балканите. По смъртност страната ни е на 10-то място в ЕС и на четвърто място на Балканите.

Пенков съобщи и още една тревожна новина. Европейският съюз е далеч от така често споменавания колективен имунитет. Едва около 15% от населението имат изграден такъв към днешвна дата.

Отчита се и тенденция за нарастване на броя на починалите у нас, като само за последната седмица увеличението е с 50%. Най-високо покачване има при хората на възраст между 70 и 79 години – 30% от починалите.

Най-висока смъртност има при лицата над 90 години – над 30% са с много тежко протичане и завършват фатално. При 80-89 години – 20%.

Нарастване се отчита във всички възрасти, с най-голямо заболеваемост са хората между 20 до 60 години.

Има и увеличение при заболеваемостта на учениците в гимназиален курс – между 15 и 19 години и в прогимназиалния курс – 10-14 години, не голямо процентно, но като абсолютни бройки.

Тревожен ръст се отчита по отношение на лицата, приети за болнично лечение. Те нарастват с една трета. Лицата в интензивните отделения също нарастват и са около 7% от всички хоспитализирани.

Към момента заразените медицински лица са над 2000. Това е близо 5% от общия брой потвърдени случаи коронавирус. От заразените 37% са лекари и 33% сестри.

От своя страна проф. Тодор Кантарджиев отново подчерта, че най-важно е носенето на маски.

„Ако някой е болен, тя може да те предпази над 30%. Това да се заразиш става при дългото време на експозиция. При един спокоен разговор е необходим един час, за да се заразиш“, обясни той.

Кантарджиев посъветва да не се предозира витамин D и да не се използват имуностимулатори в големи количества. И допълни:

„Който не издържа, да не гледа постоянно телевизия какво се случва с коронавируса, защото нещата се преекспонират. Затова с удоволствие слушат ненаучни приказки. Като например да си слагат мрежа против комари. Маската ще спаси и от коронавирус. Най-важното е контролът и самоконтролът.“

Проф. Кантарджиев каза още, че според него трябва да се възприемат бързите антигенни тестове. По неговите думи те могат да се правят от санитаря до професора. Освен това са евтини – струват между 15 и 20 лева и показват веднага, ако някой е заразен.

„Не са чувствителни колкото PCR-а, но те стават за един ден, а след седмица ще стават след 2-3 дена, защото лабораториите са претоварени. Има над 180 лаборатории, които правят PCR-тестове“, обясни още той.

Кантарджиев съобщи още една тревожна новина, а именно, че вчера за първи път в Националната референтна лабория има 38,8% положителни тестове.

Директорът на „Пирогов“ пък каза, че от два дни са започнали инициативата „Нека да си помогнем заедно“. Той обясни, че всеки ден през болницата преминават по 75-80 души, които трябва да бъдат диагностицирани и да започне лечение, ако е необходимо.

В „Пирогов“ ще бъдат разкрити още две отделения. Те ще бъдат с по 30 легла, като едното ще бъде само за служители на болницата.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments