Основният опозиционен кандидат за президент на Танзания заяви, че няма да приеме резултатите от изборите, които станаха ясни вчера, поради нередности при гласуването. „Каквото и да се е случило вчера, това не бяха избори.“, каза Тунду Лису пред журналисти в популярния град Дар ес Салаам.
В отговор на по-ранните отправени критики, Избирателната комисия заяви вчера, че обвиненията са неоснователни. Лису е един от 14-те кандидати, оспорващи авторитета на президента Джон Магуфули, чиято партия управлява от десетилетия насам. Подкрепян от мнозина заради своя безсмислен подход, Магуфули беше изправен пред критики и недоволство по време на своя първи мандат заради твърденията на няколко правозащитни групи, според които той ограничава демократичните свободи на гражданите. Публикуваните резултати до момента показват неговата убедителна преднина в предизборната надпревара.
Неотдавна Маалим Сейф Шариф, главният опозиционен кандидат за президент на полуавтономния архипелаг Занзибар, беше арестуван малко след като заяви, че резултатите от изборите са фалшифицирани, призовавайки за масови протести. Вчера председателят на Националната избирателна комисия отхвърли твърденията за извършена измама с фалшиви бюлетини, като заяви, че твърденията са необосновани.
В последните два дни потребителите на интернет съобщиха многократно, че WhatsApp и Twitter, наред с други телефонни приложения, са били блокирани. Самото гласуване премина спокойно и мирно, въпреки информацията за прояви на насилие на територията на Занзибар във вторник.
Какво твърди Тунду Лису?
„Тези избори не се проведоха нито съгласно танзанийските закони, нито съгласно международните. Това бяха просто една банда от хора, които решиха да злоупотребят с държавния апарат, стремейки се да останат във властта.“, заяви Лису, кандидатът от партия „Чадема“. Той твърди още, че много от членовете на неговата партия са били възпрепятствани да влязат в избирателните секции в продължение на няколко часа, когато е извършено фалшифицирането. Опозиционерът призова международната общност да оспори резултатите от вота и да санкционира онези, които той обвинява в затрудняване на изборния процес.
Кои резултати са обявени всъщност?
Резултатите от президентските избори, обявени в 17 от повече от общо 260 избирателни района, публикувани на уебсайта на Избирателната комисия, показват значителна преднина за президента Магуфули. В много от тях той е получил поне 80% от общия дял на гласовете. Такъв е случаят с Мисунгви, където той е спечелил 99% от гласовете.
Ранните резултати от парламентарните избори, които се проведоха едновременно с президентската надпревара, показват сериозна загуба за председателя на партия „Чадема“ – Фрийман Мбоуе. Той е изгубил подкрепата на избирателите в района на Килиманджаро, за сметка на кандидата от управляващата партия „CCM“. До момента Мбоуе беше начело на опозицията в парламента от последните 10 години насам. „Чадема“ е изгубила в надпреварата и в още четири други избирателни района, които са сред тези чиито резултати бяха обявени публично.