Обещанието на TikTok да предприеме „незабавни действия“ срещу деца хищници е оспорено от разследване на BBC Panorama, информира електронното издание на медията. Приложението излезе със становище, че има политика на “нулева толерантност” срещу поведението за поддържане. Но когато акаунт, създаден за програмата, който се идентифицира като принадлежащ на 14-годишно момиче, всъщност се оказва собственост на възрастен мъж, който изпраща сексуални съобщения, TikTok не наложи забрани. От приложението предприеха такива действия, едва след като Panorama потърси обяснение за случилото се.
Платформата за видео споделяне заяви, че нейните модератори не са се намесили на първо място, тъй като в акаунта на детето не е станало ясно, че неправомерните публикации са получени чрез възможността за директни съобщения (DM) на TikTok. Пред „BBC“ становището беше следното:
“Ние … сме длъжни да зачитаме поверителността на потребителите си. Жалбите обикновено не предизвикват преглед на личните съобщения.”
Профилът на Panorama обаче всъщност е избрал и изпратил всяко от седемте съобщения в чата, включени чрез собствения инструмент за отчитане на приложението. Експертите по детска безопасност казват, че родителите трябва да са наясно с рисковете, свързани с оставянето на децата им да използват TikTok. Лорин ЛаФав, основател на Фондация Брек, споделя:
“Нещото с TikTok е забавно и мисля, че когато някой се забавлява, той не разпознава опасностите.”
“Хищниците може да се стремят да подронят престижа на дете, да го експлоатират, да го карат да прави нещо, което може да им навреди.”
Съобщение за секс-изображение
TikTok не позволява на акаунт да получава или изпраща директни съобщения, ако потребителят се регистрира като под 16-годишен. Но много от най-младите му членове заобикалят това, като лъжат за рождената си дата, когато се присъединят. За да симулира това, Panorama регистрира акаунта с рождена дата на 16-годишно дете. Но в нейния профил в описанието в биографията се посочва, че собственикът е 14-годишно момиче. Екипът набра дипломиран журналист, който създава TikTok акаунти за компания за интернет търсене. Тя е на 23, но се представя за 14-годишна, слагайки снимките си чрез софтуер за редактиране на снимки, за да изглежда по-млада.
Всеки ден тя публикува видеоклипове, копирайки популярни танци в популярни песни. Тези представени хаштагове са включително #schoollife и #schooluniform. С течение на времето акаунтът събра последователи, включително такива, които изглеждат като възрастни мъже. Единият изпрати поредица лични съобщения в ранните часове на сутринта с въпрос дали потребителят иска да види пениса му, описвайки го цветущо. В отговора си “момичето” пита на колко години е мъжът отсреща и в последствие се разбира, че той е на 34 години. Тя му казва, че е на 14, на което той отговаря:
“Ооо, ти си под допустимата възраст, извинявай.”
Той не изпраща изображение или последващи лични съобщения, но продължава да харесва видеоклиповете на акаунта. Всички негови съобщения бяха изпратени до TikTok. След три дни акаунтът на мъжа все още беше активен, след което Panorama се свърза с компанията. На следващия ден TikTok забрани акаунта на мъжа и блокира смартфона му да не може да създаде нов.
Говорител отбеляза, че приложението предлага функции за поверителност, за да помогне на родителите да избегнат подобни проблеми. Той заяви:
“Ние предлагаме на всички наши потребители високо ниво на контрол над това кой може да вижда и да взаимодейства със съдържанието, което публикува.”
“Тези настройки за поверителност могат да бъдат зададени или на ниво акаунт, или на база видео по видео.”
Модераторите на TikTok прекратиха също достъпа на други двама мъже, без да са необходими последващи подкани. И в двата случая мъжете са продължили да изпращат лични съобщения на “детето”, дори след като тя им е казала, че е на 14 години.
TikTok съвети за безопасност:
Ако потребителите упоменат, че са под 18 години в момента на регистрацията, TikTok автоматично предлага да ограничат кой да вижда техните видеоклипове.
Много младежи обаче решават да не правят това, защото искат да имат по-широка аудитория, отколкото просто предварително одобрени приятели.
Въпреки това родителите или настойниците им все още могат да ги защитят.
Един от начините да направите това е да:
- Отидете в Настройки
- Изберете семейно сдвояване
- Сканирайте QR баркод, за да определите кое е устройството на възрастния и кое на детето
Впоследствие възрастните могат да ограничат типовете съдържание, което детето вижда, както и кой да му изпраща лични съобщения, или да блокират въобще личните чатове.
Впоследствие тийнейджърите могат да прекратят сдвояването на акаунтите, но това ще изпрати на възрастния сигнал и ще му даде 48 часа да възстанови връзката, преди детето да може да изключи ограниченията.
Ако родителите не искат сами да инсталират приложението, те могат вместо това да променят настройките на приложението на детето.
Единият вариант е:
- Изберете Digital Wellbeing
- Изберете Ограничен режим
- Задайте парола
След като направят това, младежите трябва да могат да виждат само подходящи видеоклипове, въпреки че TikTok признава, че неговите филтри не са гарантирани да отразяват цялото “неподходящо” съдържание. Друга възможност е:
- Изберете Поверителност
- Включете частния акаунт и / или изключете опцията “Предлагайте своя акаунт на други”
Първата опция позволява само на одобрени потребители да виждат активността на детето, а втората спира профила им да се показва на хора, които се интересуват от подобни акаунти.
Препоръчани видеоклипове
“Панорама” разговаря и с един от бившите модератори на компанията, който е работил в нейния офис в Лондон. Бившият служител обясни, че хищниците се възползват от факта, че алгоритъмът за препоръки на TikTok е създаден, за да идентифицира интереса на потребителите и след това да им намери подобно съдържание. А обяснението е следното:
“Ако гледате много деца, които танцуват сексуално и си взаимодействате с това, това ще ви даде повече деца, които танцуват сексуално.”
“Може би това е хищникът … те виждат тези деца да правят това и това е техният начин за общуване с тези деца.”
Интервюираният, който поиска да остане анонимен, напусна преди съобщението на TikTok по-рано тази година, че ще спре да използва модераторски персонал, базиран в Пекин. Но преди това се твърди, че служителите в централата на фирмата в Пекин са взели ключови решения. Бившият работник заяви:
“Чувствах, че не се прави много за защита на хората.”
“Пекин се колебаеше да спре акаунтите или да предприеме по-решителни действия срещу потребители, които са злоупотребили с приложението.”
“Те почти винаги биха получили временна забрана под някаква форма, например седмица или нещо подобно.”
И още:
“Модераторите поне в екипа, в който бях аз, нямаха възможността да забраняват акаунти. Те трябваше да молят Пекин да направи това. Имаше много … сблъсъци с Пекин.”
TikTok казва, че нито една част от съдържанието му вече не се модерира в Китай – въпреки че използва екип там, за да цензурира сестра-версия на приложението, Douyin, насочена към китайски потребители. Говорител на компанията заяви:
“Имаме специален и непрекъснато разрастващ се експертен екип от над 10 000 души в 20 държави, обхващащи 57 езика, които преглеждат и предприемат действия срещу съдържание и акаунти, които нарушават нашите политики.”
TikTok добави, че използва и автоматизирани инструменти за екранизиране на съдържанието. И там се казва, че агентите, базирани в Дъблин, Сан Франциско и Сингапур, са на разположение, за да се справят с всякакви належащи заплахи в рамките на пет минути, “за да гарантират предприемането на бързи действия”.