Премиерът на Етиопия Абий Ахмед нареди военна офанзива за подчиняване на властите в щата Тигрей след предполагаемо нападение срещу армейска база, съобщава “BBC”. Той обвини управляващата партия в региона, Tigray People’s Liberation Front (Либералния фронт на хората в Тигрей), в предприемането на атаката.
Нападението доведе до “много мъченици, наранявания и материални щети”, каза той в телевизионно обръщение. Кабинетът обяви извънредно положение в региона за шест месеца. В изявление от кабинета на премиера се казва:
“Тази ситуация достигна ниво, което не може да бъде предотвратено и контролирано чрез редовните правоприлагащи механизми.”
Властите спряха както телефонните, така и интернет услугите в Тиграй. Абий заяви още, че нападателите „са се опитали да разграбят“ военни активи по време на атаките в сряда сутринта, добавяйки, че “е била пресечена последната червена линия”, принуждавайки федералното правителство да се противопостави. Подробности за атаката не можаха да бъдат проверени веднага.
Напрежението между правителството и “Либералния фронт на хората в Тигрей”, което преди беше част от управляващата коалиция, преди да се разедини от Абий, ескалира през последните месеци, като двете страни обвиниха другата в заговор за използване на военна сила.
Във вторник федералният парламент предложи “Либералния фронт” да бъде определен като “терористична организация”. В изявлението, публикувано на неговите страници в Туитър и Фейсбук, Абий подчертава, че отбранителните сили “са получили заповед да изпълняват мисията си да спасят страната”. Той добавя:
“Крайната точка на червената линия е пресечена. Силата се използва като последна мярка за спасяване на хората и страната.”
Президентът на региона Тигрей Дебрешън Гебремихайл заяви пред репортери, че правителството ще атакува – твърдейки, че е наказание за организирането на собствени избори за парламента на Тигрей през септември, в пряко нарушение на федералното правителство и решението на избирателната комисия да отложи всички избори .
Правителството определи гласуването като “незаконно”. Оттогава националната избирателна комисия заяви, че общите избори трябва да продължат през май или юни следващата година. Тиграйците държаха по-голямата част от политическата власт на Етиопия от 1991 до 2018 г., когато Абий влезе в длъжност. Оттогава силата им отслабва.
Абий, който бе удостоен с Нобелова награда за мир през 2019 г., е изправен пред нарастваща критика от редица страни, като някои го обвиняват, че заключва онези, които се противопоставят на правителството му.