Резултатът от президентските избори в САЩ е на ръба на ножа, а Доналд Тръмп и неговият съперник Джо Байдън се намират на ключалката и вратата в ключовите щати, информира “BBC”.
Републиканецът Тръмп заяви, че е спечелил и обеща да отправи предизвикателство към Върховния съд, без основание да твърди измама. По-рано демократът Байдън заяви, че е „на път“ към победата.
We feel good about where we are. We believe we are on track to win this election.
— Joe Biden (@JoeBiden) November 4, 2020
Милиони гласове остават неизброени и нито един от кандидатите все още не може да претендира за победа. Няма доказателства и за изборна измама. Когато нацията е на ръба, крайният резултат може да не се знае с дни.
Повече от 100 милиона души гласуваха по време на предсрочното гласуване преди изборния ден, определяйки настоящия вот като най-високата избирателна активност в САЩ от един век насам.
Какви са резултатите до момента?
Тръмп се противопостави на предизборните анкети, за да се справи по-добре от предвиденото, но Байдън все още е в надпреварата и общият резултат все още не е ясен.
На изборите в САЩ избирателите решават състезанията на държавно ниво, а не общо, единично, национално. За да бъде избран за президент, кандидатът трябва да спечели най-малко 270 гласа в така наречената избирателна колегия. Всеки щат на САЩ получава определен брой гласове, частично въз основа на населението му и има общо 538 за вземане.
Очаква се президентът да е взел задължителния щат Флорида – основен тласък на кандидатурата му за преизбиране. Според анализите на „BBC“ Тръмп ще спечели друг консервативен щат на слънчевия пояс, Тексас, където кампанията на Байдън мечтаеше за разстроена победа.
От своя страна Байдън би могъл да грабне Аризона, някога надеждно консервативен щат. „FoxNews“ и “Associated press” прогнозират още, че Джо Байдън ще спечели тази държава, а „CBSNews“, американският партньор на „BBC“, казва, че именно тя се опира на демократичния път.
Загуба за Тръмп в някога надеждно републиканския щат би била потенциално сериозен неуспех. Бойните полета на Ръждания пояс в Пенсилвания, Мичиган и Уисконсин – които закараха Тръмп в Белия дом преди четири години – все още изглеждат така, сякаш биха могли да наклонят везните. Пенсилвания се смята за задължителна победа, ако Тръмп иска да избегне поражението.
Други ключови щати като Джорджия и Северна Каролина също са неуспешни за него. Тръмп ще се придържа към Охайо и Мисури, известни като държави, в които се бие камбаната за победа, защото толкова често са предсказвали крайния победител, според прогнозата на „BBC“.
Тръмп също се предвижда от „BBC“ да спечели Небраска, въпреки че Байдън взе един глас там в избирателната колегия, което може да се окаже от решаващо значение.
Все още няма изненади в останалите щати.
Контролът на Конгреса – двукамерният законодателен орган – също е заложен. Освен Белия дом, републиканците се борят да се придържат към мнозинството в Сената. Очаква се Камарата на представителите да остане в ръцете на демократите.
Какво казват кандидатите?
Тръмп е домакин на предизборна нощна среща в Белия дом с около 100 гости. В реч около 02:30 местно време (07:30 GMT) той каза: “Ние се готвехме да спечелим тези избори. Честно казано, ние спечелихме тези избори.” Той продължи с твърдението за “голяма измама срещу нацията ни”, без да предостави доказателства, добавяйки:
“Ще отидем до Върховния съд на САЩ.”
Все още трябва да бъдат преброени милиони пощенски бюлетини и няма доказателства за измама. По-рано, около 01:00 часа местно време, Байдън прогнозира в родния си град Уилмингтън, Делауеър, че ще победи. Демократът каза:
“Чувстваме се добре къде сме, наистина го правим. Тук съм, за да ви кажа тази вечер, че вярваме, че сме на път да спечелим тези избори.”
Той добави:
“Ще трябва да бъдем търпеливи, докато упоритата работа по изчисляване на гласовете приключи, а тя няма да приключва, докато всеки вот не се преброи.”
Докато опонентът му говори, Тръмп написа в Туитър от Белия дом:
“Ние сме на ГОЛЯМО, но те се опитват да КРАДАТ изборите.” Туитър определи публикацията като потенциално подвеждаща за избори или друг граждански процес.
Около Белия дом преди деня на изборите беше поставена нова “не-мащабируема” ограда. Предприятията в столицата на страната, а също и в Ню Йорк се качиха в своите помещения поради страх от вълнения.
Какво ни казват изходните анкети за избирателите?
Изходно проучване, проведено от Edison Research и публикувано от “Ройтерс”, предполага, че четирима от 10 гласували на национално ниво смятат, че боравенето с пандемията от коронавируса в САЩ „върви много зле“.
Една трета от гласувалите посочват икономиката като проблем, който най-много ги засяга, сочи проучването. Данните от него предполагат още, че Джо Байдън е имал предимство сред жените гласоподаватели с 57% до 42%, с чернокожите (87% до 11%), с младежите до 29 години (64% до 33%) и сред избирателите със или без колеж.
Президентът Тръмп изглежда притежаваше предимството при над 65-годишните (51% на 48% за Байдън).
Кога ще разберем резултата?
Длъжностни лица предупреждават, че може да се наложи да чакаме дни или дори седмици за президентския резултат тази година поради очаквания скок на пощенските бюлетини. Различните щати имат различни правила за това как и кога да броят пощенските бюлетини, което означава, че има големи пропуски между тях по отношение на отчитането на резултатите. В някои щати ще са необходими седмици, за да се получат пълни резултати.
Последния път резултатът не беше ясен в рамките на няколко часа през 2000 г., когато победата на Джордж Буш не беше потвърдена, докато месец по-късно не беше взето решение от Върховния съд.
Междувременно на американските медийни организации се пада да прогнозират или проектират победителя във всеки щат много по-рано. Екипи от експерти по изборите и статистици анализират комбинация от информация, като данни от изходните анкети – интервюта в избирателните секции и телефонни обаждания с предсрочно избрани гласове – и действително преброени гласове.
В държава, която винаги гласува за една партия, резултатите понякога се прогнозират веднага след приключване на гласуването въз основа на изходните анкети. В по-скорошното състезание обаче данните ще се основават значително на действителното броене.
Тази година „BBC“ получава своите данни от социологическата компания Edison Research, която работи на терен за изходните анкети и работи с американски мрежи ABC, CBS, CNN и NBC. Рекордните нива на предсрочно гласуване усложниха настоящето преброяване, така че няма състезание, което да бъде първо. Ако „BBC“ и нейните партньори не вярват, че има достатъчно данни за проектиране на победител, те няма да го направят – дори и други да го правят.