Ръст в глобалните акции и фючърсите в САЩ след смута на изборите

0
137
Фондова борса
Снимка от Pixabay

Американските фондови фючърси и световните пазари отчетоха по-високи темпове на растеж по-рано днес, като обратът дойде след изборния ден, наситен с изненади и промени. Неотдавна се породиха надежди, че резултатите от изборния ден ще облекчат несигурността, която тегне над фондовите пазари и фючърсите на американските акции, които са нестабилни през последните няколко дни. Ранните резултати показаха, че надпреварата е оспорвана, тъй като разликата в подкрепата между опонентите не е голяма и засега все още не е ясно кой от двамата ще спечели властта за президентския пост.

Инвеститорите виждат лъч оптимизъм, ако някой от кандидатите спечели убедително, тъй като много неща в икономически план зависят пряко от резултатите, включително перспективите за солидни финансови стимули за икономиката, потенциалното увеличение на данъчната ставка, както и начина, по който ще се регулира бизнесът в страната оттук насетне. Някои от най-резките ходове на пазара бяха свързани с подема в областта на американските държавни облигации, които по-рано се повишиха заради очакванията, че предизборна кампания, проведена от Демократическата  партия, може да даде зелена светлина за крупни икономически стимули. Американските фондови фючърси също показаха известно колебание. Фючърсите на S&P 500 поскъпнаха, понижиха се и се повишиха отново, преди да достигнат печалба от 1,9%. Фючърсите на Dow бяха с 0.7% по-високи от предишната си стойност.

Печалбите вероятно са резултат от неотдавнашните доклади, според които много големи компании са претърпели спад в печалбите си през лятото, който обаче не са били толкова осезаеми, колкото се опасяваше „Wall Street“, разкрива Кристофър Смарт, главен световен стратег и ръководител на „Barings Investment Institute“. Другата вероятна причина е, че може би пазарите залагат на очакването, че Републиканският сенат ще отхвърли всички предложения за промяна в размера на данъците, които Байдън смята да въведе, в случай, че спечели. Все пак не е изключено ситуацията да претърпи тотална промяна, след като стане ясно кой е победителят в надпреварата.

Всички тези колебания на фондовия пазар до известна степен напомнят на ситуацията преди четири години, когато Тръмп изненада икономическите експерти, след като спечели поста в Белия дом. Първоначално пазарите се сринаха след проведените анкети сред избирателите, а очакванията на пазара се оказаха много погрешни. Малко след това се породи надеждата, че позицията на Тръмп по отношение на бизнеса, ще бъде добра за корпоративните печалби. Разликата този път е, че несигурността изглежда продължава. Може да отнеме дни, докато стане ясен окончателният победител в Белия дом, а инвеститорите се опасяват, че междувременно пазарът ще бъде разтърсен от резки промени. Тръмп заяви по-рано днес, че спечели изборите пред Върховния съд, въпреки че не стана ясно какво точно има предвид с това изказване, предвид факта, че отделните щати все още са в процес на събиране и преброяване на гласовете.

Оспорваните избори бяха най-лошият сценарий за пазарите, тъй като така само ще се удължи несигурността, която държи голяма част от инвеститорите на ръба на фалита. Големият брой американци, гласували предсрочно, означава, че резултатът от тези президентски избори може да не стане ясен скоро. „Пазарът „мрази“ несигурността и ако тя продължи, тогава ще станем свидетели от спад на цените и ще се убедим, че нестабилността остава висока.“, обясни Кирън Ганеш, анализатор в банката „UBS“.

В крайна сметка обаче много мениджъри на фондове предполагат, че инвеститорите до голяма степен успяват да задържат стабилна позиция по време на целия този смут, тъй като на практика не е възможно един човек еднолично да движи цялата икономика, следователно, независимо коя партия контролира Белия дом, техните печалби вероятно ще запазят тенденция на растеж. Докато победата на Тръмп може да намали шансовете за солиден финансов стимул за икономиката – нещо, за което инвеститорите настояваха – това вероятно би означавало още четири години ниски данъчни ставки и по-облекчено регулиране на бизнеса. Последиците от пандемията от COVID-19 обаче несъмнено ще окажат много по-сериозен ефект върху пазарите, отколкото резултатите от тези избори, смятат още експертите.

На европейските фондови пазари немският борсов индекс DAX се възстанови от ранните загуби, като спечели 1,5% растеж. CAC 40 в Париж също се повиши с 1,8%, а FTSE 100 в Лондон –  с 1,4%. Подобна е и ситуацията в Азия, където Nikkei 225 в Токио нарасна с 1,7%, докато Kospi в Сеул добави 0,6% към стойността си. Hang Seng в Хонг Конг спадна с 0,2%, a акциите в Шанхай се повишиха с 0,2%.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments