Защо ДФ „Земеделие“ крие информация за разпределението на евросубсидиите?

0
255
Памукчиева
Адвокат Сева Памукчиева. Снимка: Фейсбук

Защо Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) крие информация за разпределението на евросубсидиите? Има ли корупция в земеделието? Насочват ли се парите от европейските фондове към точно определени бенефициенти? Налице ли са предпоставки за корупция? 

На тези въпроси ни отведе интересно решение на ДФЗ от началото на август тази година, чрез което се отказва да се изготви и предостави справка за 300-те фирми, спечелили най-много европейски субсидии за земеделие от 2007 насам, година по година. Това потвърди пред Искра.бг г-жа Сева Памукчиева, която в качеството си на адвокат, специализиращ по земеделските казуси, е поискала въпросните данни.

От институцията обаче са отговорили, че подобна информация не е от обществен интерес и смисъл да бъде направена такава справка нямало. Това е накарало адвокат Памукчиева да заведе дело срещу ДФЗ. В решението на изпълнителния директор на Фонда се казва:

„Търсената информация не е обществена информация по смисъла на Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ). Тя не е свързана с обществения живот на Р България и няма да даде възможност за съставяне на собствено мнение за дейността на Държавен фонд „Земеделие“ – Разплащателна агенция. Тази информация по никакъв начин не предоставя данни за това как функционира институцията и как е организирана нейната работа. Имената на тези бенефициенти като списък от лица, отговарящи на зададения критерий, нямат обществен характер и не носят в себе си обществена значимост.“

Последвала жалба от страна на адв. Памукчиева срещу отсъденото решение на ДФЗ, в която са изложени убедителни мотиви, някои от които са:

  • Исканата информация, както е посочено в т.2 на заявлението, представлява обществена такава по смисъла на чл. 2, ал.1 от ЗДОИ, защото отговаря на двете кумулативно изискуеми условия: да е свързана с обществения живот в страната и да дава възможност на гражданите да си съставят собствено мнение за дейността на задължения субект;
  • Важен за отбелязване мотив е, че ДФЗ се явява орган, който взема решения за разходване на средства от фондове на Европейския съюз или предоставяне ползването на такива по програми и проекти в който смисъл е Решение № 3431 от 11.3.2019г. по адм.д. 10673/2017г. Следователно информацията за това на кои субекти са разпределени средствата за подпомагане от двата фонда е свързана с обществения живот в страната;
  • От списъка на получилите финансиране субекти може да се направят изводи за спазване на законовите изисквания, както и на приложимите критерии за получаване на подпомагане с европейски средства;
  • От този списък може да се направи извод за дейността на фонд „Земеделие“ като задължен субект по смисъла на ЗДОИ по отношение разпределението и разходването на публични средства;

Търновският административен съд е взел решение в полза на адвокат Памукчиева. Всъщност, в запитването юристката е задала два въпроса, като първият е бил „Каква сума за подпомагане със средства на Европейския фонд за гарантиране на земеделието и Европейски земеделски фонд за развитие на селските райони са били изплатени за всяка отделна година от 2007-ма насам?“ Във връзка с това тя казва:

„Тази информация я получих. Това обаче е сборната сума за всяка една отделна година. По втория ми въпрос, свързан с 300-та фирми, ми беше отказано. Реално на сайта на ДФЗ има информация за бенефициентите само за последните две години. За предишните такива данни липсват.“

Чуйте какво още споделя адв. Памукчиева:

 

За Искра.бг тя допълни: 

„ЕС много добре разбира това нещо, защото в по-добре развитите европейски икономики е така – земята е ценност, за която се грижат дребни земеделски стопани, по тази причина има фондове, посветени на земеделието, по които се дават ежегодно огромни суми. А това, което се случва в България, е, че парите на европейския данъкоплатец се наливат в стопанствата на хора, които обработват десетки и стотици хиляди декари земя. Ако имаш такъв голям ресурс, е абсолютно нелогично да имаш необходимост от допълнително субсидиране. Идеята на европейските фондове е да дадат възможност на отделния малък земеделски производител да се закрепи на пазара и да може да се развива, да работи земята и да черпи блага от нея. Огромният неразкрит потенциал на България е точно в тези хора – дребните земеделски производители, които наистина имат нужда от подкрепа. Мисля, че ако се насочи внимание върху тази доста сенчеста сфера от икономиката – раздаването на европейски пари на милионери в земеделието, хората ще станат по-критични и ангажирани с темата.“

Сега топката отново е прехвърлена в Държавен фонд „Земеделие“, който вече трябва да се съобрази с решението на Административния съд във Велико Търново и да изготви исканата справка. Адв. Памукчиева завърши: 

„За съжаление няма упоменат срок кога трябва да бъде изготвена съответната справка. Но в крайна сметка ДФЗ трябва да се съобрази с решението на съда. Предполагам, че ще бъдат изложени още мотиви от тяхна страна, с които отново да направят отказ. Тогава, естествено, пак ще последва жалба.“

Според юристката в момента липсва прозрачност при разпределянето на средствата от европейските фондове за земеделие. Това кара хората да се съмняват и да не могат да си създадат мнение за дейността на институцията. Вместо това вместо да се насърчава конкурентоспособността и развитието на малките земеделски стопанства, продължава стимулирането на далеч по-големи производители. 

Можете да прочетете целия отговор на Държавен фонд „Земеделие“ ТУК

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments