Заместник-министърът на отбраната Анатолий Величков представи вчера проектобюджета за МО за 2021 в Комисията по отбрана, съобщи “Otbrana.com”. Той заяви:
„Проектобюджетът за отбрана за 2021 г. е изграден на базата на необходимостите за персонал, издръжка и капиталови разходи на МО. Повишението на разходите за отбрана е 111 млн. лв. Те ще отидат основно за 10-процентно увеличение на възнагражденията на военнослужещите и новата минимална работна заплата. В централния бюджет са предвидени средства за придобиване на въоръжение и техника от 350 млн. лв. Става дума за 150 млн. лв. за придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб, 100 млн. лв. за основна бойна техника на Сухопътни войски при приключване на процедурата за бронираните бойни машини, 100 млн. лв. за изграждане на инфраструктурата на летищата за посрещането на новите изтребители и 900 хил. лв. за доверителния фонд за подпомагане на Афганистанските сили за сигурност. Тези разходи се предвижда да нарастват през 2022 и 2023 г.”
Според законопроекта на Бюджет 2021 за МО, 2, 099 млрд. лева се предвиждат за отбрана за следващата година. Министерството ще разполага с 1, 625 116 млрд. лв. От тях текущи разходи – 1, 477 820 млрд.лв, а капиталови – 147, 296 млн. лв.
Сметката на правителството показва, че за 2021 г. разходите за отбрана възлизат на 1,69 на сто от БВП, което е с 0,05 % от БВП повече от референтния процент на разходите към БВП по Националния план за повишаване на разходите за отбрана на 2 на сто от БВП на Република България до 2024 година. Министерството на отбраната, обаче има претенции по отчитането на тези разходи. Оказва се, че всъщност реално те са 1,61.5 на сто от БВП, а по Националния план за нарастване до 2 на сто до 2024 г. през 2021 г. трябва да бъдат 1,64 процента от БВП. Така се появява се една дупка от 30 милиона 800 хиляди лева. Разликата се получава от начисляването на пенсиите и то на тези пенсии до 1999 година на структури, които отдавна вече не са в системата на Министерство на отбраната като Национална разузнавателна служба, НСО, Транспортни войски и т.н., каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов още на правителственото заседание, което одобри бюджета. Така се получава една сума 30 милиона, която на практика води до реално намаляване на този процент за отбрана от БВП.
Тоест в разходите за отбрана, съгласно класификацията на НАТО, са включени и тези за пенсии за пенсионираните военнослужещи, намалени с отчисленията за военнослужещите към пенсионните фондове, разходите на военните съдилища и военни прокуратури, разходите за издръжка на Постоянната делегация на Република България в НАТО и вноската на Република България към гражданския бюджет на НАТО, изплащани от бюджета на МВнР. Планирани по този начин разходите за отбрана в общ размер възлизат на 1,69 на сто от БВП за 2021 г., което, според Министерството на отбраната не е коректно, защото пенсиите не създават отбранителни способности.
Наред с това зам.-министър Величков смята, че проблем в новия законопроект би се оказал чл. 106. Според него той може да се превърне в бариера пред усилията за попълване на армията с личен състав. Въпросният член регламентира, че таванът на месечните разходи е 95 процента от предвидените средства, включително за персонал. Остатъкът ще се изразходва след 1 декември 2021 г., в случай че не се влошава салдото по държавния бюджет.