Учените Угур Шахин и Озлем Туречи са посветили живота си на постижения в областта на онкологията и инфекциозните заболявания, като са прекарали години в разработването на персонализирано имунотерапевтично лечение срещу рака. В тревожната обстановка, породена от пандемията на коронавируса, новаторските изследвания на двойката в областта на модифицирания генетичен код, привлякоха вниманието на обществеността, тъй като на практика великите умове стоят зад първата ефективна ваксина срещу COVID-19 в света.
55-годишният Шахин и 53-годишният Туречи създадоха съвместно компанията „BioNTech“ в централния германски град Майнц през 2008 г. В понеделник партньорът на компанията, американският фармацевтичен гигант „Pfizer“, заяви, че кандидат-ваксината им е над 90% ефективна при предотвратяването на инфекцията, което е станало ясно от клинични тестове, проведени с участието на доброволци. При разработването на продукта е използвана технология, която не e била одобрена до момента, наречена „информационна РНК“, или „иРНК“, като целта е да се предизвика имунен отговор при хора, които са ваксинирани. По време на разговор с репортери вчера Шахин обясни колко е значимо това постижение за науката и отправи послание за надежда към света. „Мисля, че доброто послание за човечеството е, че сега разбираме, че инфекцията, предизвикана от COVID-19 наистина може да бъде предотвратена с ваксина.„, каза той.
Говорейки пред „CNN“ в понеделник, изпълнителният директор на „Pfizer“ Алберт Бурла нарече откритието „най-голямото медицинско постижение“ през последните 100 години. Макар че ваксината е огромна стъпка за научната общност, двамата лекари са ветерани в света на медицинските постижения. Те създадоха съвместно предишната си компания „Ganymed Pharmaceuticals“ през 2001 г., за да работят върху разработването на антитела за борба с рака. През 2016 г. двамата взеха решение да я продадат за 1,4 млрд. долара.
Шахин и Туречи са сред 100-те най-богати хора в Германия, според седмичния вестник „Welt am Sonntag“. Във вторник пазарната стойност на тяхната компания, регистрирана в „Nasdaq“, се увеличи до 25,72 млрд. долара – огромен скок от 4,6 млрд. долара спрямо миналата година. Въпреки това благотворителните прояви на научната двойка и дългогодишният ангажимент към академичните среди и науката изглежда ги държат здраво стъпили на земята, без да парадират с това, което са постигнали. Работата по ваксината срещу COVID-19 обаче ги изтласка отново в светлината на прожекторите. През май двамата заявиха пред „CNN“, че се чувстват длъжни да „осигурят нещо за обществото“, предвид работата, която са свършила в своята област през последните две десетилетия.
Шахин е роден в Искендерун, град, разположен на средиземноморското крайбрежие на Турция. Премества се в Кьолн, Германия, когато е на четири години, тъй като баща му е започнал работа в местна фабрика на автомобилния производител “Ford”, съобщава “Reuters”. Той се запознава с Туречи, дъщерята на турски лекар, когато двамата започват академичната си кариера. Сахин и Туречи намират допирна точка в общата страст към изследванията в областта на рака, като по официални данни двойката дори е отбелязала сватбения си ден в изследователската лаборатория.
През януари, след прочит на научна статия за коронавируса в Ухан, Китай, Шахин се зае с разработването на противоракови лекарства и противовирусни ваксини, базирани на иРНК, разкрива “Reuters”. При разработването на ваксината срещу вируса, двамата лекари използват генетичен материал, иРНК, който да „подмами“ клетките да произведат малки частици протеин, които приличат на частици от вируса. Имунната система се научава да разпознава и атакува тези елементи и на теория би реагирала бързо на всяка действителна инфекция.
Шахин е описан като „скромен“ човек от колеги, включително Матиас Теобалд, колега професор по онкология в Университета в Майнц, който работи с него в продължение на две десетилетия. Личностните му качества личат ясно и от начина, по който той говори за глобалната надпревара за борба с вируса. Вчера той заяви, че вярва, че ваксината разработена от „BioNTech“ и „Pfizer“ „няма да бъде единствената ваксина“ срещу COVID-19, като отбеляза, че редица клинични изпитания от фаза 3 текат с пълна сила. Медицинският специалист каза също, че целта на „BioNTech“, в сътрудничество с „Pfizer“, е да увеличи производството на техния продукт и се надява, че произведеното количество може да достигне до 1,3 милиарда дози до края на 2021 г., стига да получи официално одобрение за това. Той потвърди новината, че „BioNTech“ и „Pfizer“ планират да помолят Американската администрация по храните и лекарствата да разреши спешната употреба на ваксината, като това искане вероятно ще бъде отправено още през следващата седмица.